مطالب علمی

عکس رادیوگرافی اکلوزال چیست|رادیولوژی اکلوزال

رادیوگرافی اکلوزال

آشنایی با رادیوگرافی اکلوزال

تصویربرداری از دندان ها، یکی از اقدامات لازم و ضروری برای معاینه دندان ها بوده و اولین چیزی که بعد از مراجعه به دندانپزشک برایتان تجویز می شود این است که یک رادیوگرافی دندانی با توجه به تشخیص دندانپزشک انجام دهید تا وضعیت دندان ها دقیق تر مورد بررسی قرار گیرد.

رادیوگرافی اکلوزال نوعی عکس رادیوگرافی از دندان است که برای نمایش کل قوس دندانی در فک بالا یا پایین در یک تصویر واحد استفاده می‌شود. این نوع عکس به دندانپزشک اجازه می‌دهد تا وضعیت دندان‌ها، ریشه‌ها، استخوان فک و سایر ساختارهای دهان را به طور کلی بررسی کند.

همانطور که می دانید انواع مختلف رادیوگرافی دندان وجود دارد و رادیوگرافی اکلوزال یکی از آنهاست که معمولا برای بررسی دندان های شیری کودکان مورد استفاده قرار می گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با رادیوگرافی دندان چیست و رادیوگرافی اکلوزال دندان چیست و آشنایی با بهترین مرکز رادیوگرافی، در ادامه این بخش با ما همراه باشید.

آشنایی با رادیوگرافی اکلوزال

 

 

رادیوگرافی اکلوزال چیست؟

رادیوگرافی اکلوزال (Occlusal radiography)، به عنوان آن دسته از تکنیک ‌های رادیوگرافی داخل دهانی تعریف می ‌شود که با استفاده از یک مجموعه اشعه ایکس از دندان گرفته می ‌شوند. در واقع، رادیو گرافی اکلوزال، نوعی از رادیوگرافی داخل دهانی است که برای بررسی نواحی بزرگ فک بالا یا فک پایین روی یک فیلم استفاده می شود. رادیو گرافی اکلوزال، یک روش رادیوگرافی تکمیلی است که معمولاً همراه با رادیوگرافی پری آپیکال یا بایت وینگ استفاده می شود.

فیلم اکلوزال مورد استفاده برای بزرگسالان دارای اندازه 4 است و از فیلم اکلوزال شماره 2 برای کودکان استفاده می شود.

پیشنهاد میکنیم مقاله مفید و کاربردی تشخیص پوسیدگی دندان از روس عکس رادیولوژی را از دست ندهید.

رادیوگرافی اکلوزال چیست؟

 

اهداف رادیوگرافی اکلوزال چیست؟

 • پیدا کردن ریشه های باقی مانده
 • پیدا کردن دندان های اضافی، برنگشته یا نهفته
 • بررسی رشد دندان های شیری
 • پیدا کردن اجسام خارجی در فک بالا یا فک پایین
 • پیدا کردن سنگ های بزاقی
 • تعیین و ارزیابی وسعت ضایعات
 • ارزیابی مرزهای سینوس ماگزیلاری
 • کمک به معاینه بیمارانی که نمی توانند دهان خود را باز کنند
 • بررسی ناحیه شکاف کام
 • اندازه گیری تغییرات در اندازه و شکل فک بالا یا فک پایین

اصول اولیه تکنیک اکلوزال چیست؟

برای اینکه تصویربرداری اکلوزال به بهترین شکل ممکن ثبت شود لازم است اصول اولیه ای که برای این نوع از رادیوگرافی دندان لازم است را رعایت کنید. در این روش، فیلم اکلوزال باید در موقعیت با سمت سفید رو به قوس که در حال نمایش است، بین سطوح اکلوزال max و man قرار گیرد و هنگامی که بیمار به آرامی سطح فیلم را گاز می گیرد، فیلم تثبیت می شود.

این نوع تصویر برداری از دندان ها، یکی از گزینه های خیلی مناسب برای کودکان است که می تواند جایگاه تمام دندان های موجود در فک بالا و پایین کودک را به خوبی نمایش دهد و همچنین می تواند مرحله رشد دندان های کودک در یک فک را به درستی نشان دهد.

اصول اولیه تکنیک اکلوزال چیست؟

 

بهترین مرکز رادیولوژی برای تصویربردای اکلوزال

اگر دندانپزشک برای بررسی دقیق تر دندان ها، رادیوگرافی اکلوزال را برای شما یا فرزندتان تجویز کرده است، بهتر است برای انجام دقیق این رادیوگرافی حتما به یک مرکز رادیولوژی مجهز که خدمات مربوط به تصویربرداری از دندان ها را توسط پرسنل و کارشناسان متخصص و حرفه ای در این زمینه ارائه می دهند، مراجعه کنید تا کودکان بدون هیچگونه نگرانی و ترسی در انجام این کار، همکاری داشته باشند.

برای این منظور، پیشنهاد ما مراجعه به مرکز رادیولوژی تخصصی دندان، فک و صورت دکتر مهکامه مشفقی است.

رادیولوژی فک و صورت سعادت آباد از بهترین و مجهزترین رادیولوژی های تهران می باشد. شما می توانید برای عکس opg دندان، رادیوگرافی اکلوزال،رادیوگرافی بایت وینگ و … به رادیولوژی سعادت آباد میدان کاج مراجعه کنید.

 • آدرس رادیولوژی دکتر مشفقی :

سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو غربی ، جنب ایستگاه اتوبوس ، پلاک 11 ، ساختمان پزشکان سینا ، نیم طبقه اول – واحد 4

 • تلفن رادیولوژی دکتر مهکامه مشفقی:

22371485 021 –  22351125 021

5/5 - (1 امتیاز)دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *