مطالب علمی

انواع رادیوگرافی دندان

انواع رادیوگرافی دندان

ما در این نوشته می خواهیم درباره انواع رادیوگرافی دندان صحبت کنیم و درباره انواع تصویربرداری دندان مطالبی را بیان کنیم. رادیوگرافی دندان چیست؟ رادیوگرافی دندان یک فرآیند تصویربرداری پزشکی است که از اشعه ‌X برای گرفتن تصاویر از دندان‌ ها و ساختارهای مجاور استفاده می ‌کند. این تصاویر به دندان ‌پزشکان کمک می ‌کنند تا مشکلات مختلفی اعم از عفونت، پوسیدگی یا شکستگی را تشخیص دهند.

در رادیولوژی دندان سعادت آباد می توانید انواع رادیولوژی دندان مانند تصویربرداری داخل دهانی و خارج دهانی را انجام دهید. در ادامه مقاله به معرفی انواع رادیوگرافی دندان می پردازیم.

انواع رادیوگرافی دندان و کاربردهای آن

با انواع رادیوگرافی دندان و اشعه ایکس می توان از دندان ها تصویر برداری کرد که هر کدام از آنها نمای متفاوتی از دندان را ثبت می کنند. تصویربرداری از دندان ها به صورت داخل دهانی و خارج دهانی بوده که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم:

رادیوگرافی دندان پانورامیک  (Panoramic)

در رایوگرافی پانورامیک، دستگاه رادیوگرافی به دور سر بیمار می چرخد و با یک بار پرتودهی از تمام فضای دهان ( دندان های فک بالا و پایین) عکس می گیرد. در دندان پزشکی از این روش برای بررسی دندان های آسیب دیده، برنامه ریزی برای کاشت ایمپلنت، بررسی دندان های عقل، تشخیص تومورها یا مشکلات فک ها استفاده می کنند.

رادیوگرافی او پی جی دندان

عکس opg دندان (Orthopantomogram)  یک تصویر پانورامیک از همه دندان‌ ها، فک‌ ها و استخوان‌ های فکی است. این تصویر به‌ عنوان یک ابزار تشخیصی در زمینه‌ های مشکلات دندانها و فک مورد استفاده قرار می گیرد. OPG  کاربردهای مختلفی دارد از جمله:

 • تشخیص مشکلات دندانی مانند عفونت ‌ها یا تراکم دندان ‌ها
 • بررسی رشد و توسعه صحیح فک، به ‌ویژه در کودکان و نوجوانان
 • برنامه ‌ریزی درمان برای جراحی هایی مانند حذف دندان ‌ها یا جراحی فک
 • تشخیص آسیب‌ ها و تغییرات استخوانی از جمله تراکم‌ های استخوانی یا نقص‌ های ساختاری
 • تشخیص تومورها و بررسی علائم ناشی از آنها یا مسائل مرتبط با سیستم خونی

به ‌طورکلی، OPG یک ابزار مهم در تشخیص و بررسی مسائل مرتبط با دندانپزشکی و جراحی فک است.

رادیوگرافی او پی جی دندان

رادیوگرافی cbct دندان

عکس  CBCT (Cone Beam Computed Tomography) یکی از انواع رادیولوژی دندان است که یک تصویر سه‌ بعدی با دقت بالا از دندان ها، سر و گردن را نشان می دهد. از کاربردهای CBCT می توان به موارد زیر اشاره کرد:

برنامه ‌ریزی برای جراحی دندان: این رادیولوژی به دندانپزشکان امکان می ‌دهد تا به صورت سه ‌بعدی محل قرارگیری دقیق دندان‌ ها و استخوان‌ ها را بررسی کرده و برای جراحی دندان برنامه ریزی مناسب را انجام دهند.

تشخیص و بررسی تومورها و عفونت‌ ها: تشخیص عفونت ریشه دندان با رادیوگرافی CBCT صورت می گیرد. این روش تصویربرداری به دندانپزشکان کمک می کند تا به دقت تومورها و عفونت ‌ها را ارزیابی کنند.

برنامه ‌ریزی درمان ایمپلنت دندانی: سی بی سی تی به متخصصین ارتودنسی و دندان پزشکان کمک می کند تا قبل از اجرای جراحی ایمپلنت، منطقه‌ مورد نظر را به صورت سه بعدی بررسی کرده  و برای درمان آن برنامه ‌ریزی کنند.

CBCT یک ابزار تصویربرداری پیشرفته است که به پزشکان در تشخیص و بررسی مسائل مختلف در حوزه‌ دندانپزشکی کمک می کند.

رادیوگرافی دندان بایت وینگ(Bitewing)

رادیوگرافی بایت وینگ دندان چیست؟ این نوع از عکس برداری نیز یکی دیگر از انواع تصویربرداری دندان است که در این روش، به بیمار یک قطعه کاغذ مخصوص می دهند تا آن را گاز بگیرد، سپس تصویر برداری انجام می شود. این تصاویر نشان دهنده فضای بین دندان‌ ها هستند. دندانپزشک از این طریق می تواند تاج های دندان را به خوبی ببیند. این نوع عکسبرداری برای بررسی حفره های بین دندانی بسیار مناسب می باشند.

رادیوگرافی پری اپیکال یا تک دندان(Periapical)

رادیوگرافی پری اپیکال یا تک دندان(Periapical)

رادیوگرافی پری اپیکال یا تک دندان چیست؟ این نوع نیز یکی دیگر از انواع رادیوگرافی دندانپزشکی است که در آن از تمام قسمت های یک دندان و فک فوقانی ( ریشه تا تاج)  تصویربرداری می شود. از این روش می توان هر گونه تغییرات غیر معمول در ریشه و ساختارهای استخوانی را تشخیص داد. به عبارتی دیگر از این روش برای تشخیص مشکلات داخل دندانی استفاده می کنند.

این نوع رادیوگرافی معمولاً در موارد خاصی که نیاز به بررسی دقیق یک دندان یا منطقه خاص از دهان داریم، مفید است. استفاده از رادیوگرافی پری ‌اپیکال در مواردی مانند تشخیص عفونت ریشه دندان، تشخیص نقص‌ های دندانی یا قبل از انجام روش ‌های ترمیمی و جراحی معمول است. این تصویر، به دندان ‌پزشک اطلاعات دقیقتری از وضعیت دندان و بافت‌ های اطراف آن را ارائه می ‌دهد.

رادیوگرافی دندان توموگرافی کامپیوتری(Tomography) یا سی تی اسکن دندان

توموگرافی کامپیوتری یکی از انواع رادیوگرافی و رادیولوژی در دندانپزشکی است که نمای داخلی دندان ها را به صورت سه بعدی نمایش می دهد. از این تصویربرداری به منظور بررسی مشکلات در استخوان های صورت مانند کیست ها، تومورها و شکستگی ها استفاده می کنند.

رادیوگرافی دندان سفالومتری(Cephalometric)

رادیوگرافی دندان سفالومتری(Cephalometric)

یکی دیگر از انواع روش های رادیوگرافی دندان، تصویربرداری پانورکس و سفالومتری دیجیتال می باشد. در این روش به طور کامل از یک طرف سر بیمارعکسبرداری انجام می شود. با این تصاویر ارتباط بین دندان ها با فک و مشخصات هر دندان به تنهایی قابل مشاهده است. متخصصین ارتودنسی از این روش برای به دست آوردن اطلاعات تخصصی از ساختار دندانی هر بیمار استفاده می کنند.

این تصویربرداری در زمینه ارتودنسی به عنوان یکی از ابزارهای تشخیصی مورد استفاده قرار می ‌گیرد. کاربرد رادیوگرافی سفالومتریک در ارتودنسی عبارت است از:

تحلیل رابطه بین فک ‌ها: این تصویربرداری به متخصص ارتودنسی کمک می‌ کند تا رابطه بین فک‌ های بالا و پایین را بررسی کرده و مشکلاتی مانند Malocclusion  را تشخیص دهد.

برنامه ‌ریزی درمان ارتودنسی: پس از تحلیل تصاویر سفالومتریک، اطلاعات به دست آمده به متخصص ارتودنسی کمک می ‌کند تا برنامه ‌ریزی مناسبی برای درمان ارتودنسی و مرتب کردن دندان‌ ها داشته باشد.

تشخیص مشکلات ساختاری صورتی: این تصویربرداری به بررسی مشکلات ساختاری صورت مثل نسبت فک‌ ها به هم و دندان‌ ها به بافت‌ های اطراف، کمک می ‌کند.

ارزیابی تغییرات درمان ارتودنسی: در طول درمان ارتودنسی، تصاویر سفالومتریک ممکن است برای ارزیابی تغییرات و پیشرفت در ترتیب دندان‌ ها و فک‌ ها استفاده شوند.

بنابراین با استفاده از این تکنیک تصویربرداری، متخصص ارتودنسی می ‌تواند تحلیل دقیقی از ساختارهای دهان و صورت افراد ارائه دهد و بر اساس آن برنامه درمانی مناسب را اجرا کند.

رادیوگرافی اکلوزال

رادیوگرافی اکلوزال یکی دیگر از انواع روش های رادیوگرافی دندان است که به تصویربرداری از منطقه بالایی دهان و فک‌ ها به منظور ارزیابی رابطه بین دندان‌ ها و ساختارهای فکی می ‌پردازد. این تصویربرداری در یک شات تمامی دندان ها را نمایش داده و زمانی انجام می گردد که فک بیمار بسته باشد. این تصویر معمولاً از بالای فک به گونه‌ ای گرفته می ‌شود که می‌ تواند روابط مختلف دندان‌ ها، فک ‌ها و مفاصل فکی را نشان دهد. با این تصویربرداری دندانپزشک می تواند روی هم قرار گرفتن دندان های بالایی و پایینی را دیده و در صورت وجود ناهنجاری های آناتومیکی کف یا طاق دهان، آنها را تشخیص دهد. از کاربردهای رادیوگرافی اکلوزال می توان موارد زیر را نام برد:

 • تحلیل ترتیب دندانی: فراهم نمودن و ارزیابی ترتیب و استقرار دقیق دندان‌ ها
 • بررسی رابطه بین فک‌ ها: بررسی روابط میان فک بالا و پایین، تحلیل ساختارهای مفصل فکی و ارتباط دندان ‌ها با سایر بافت ‌های دهان
 • تشخیص مشکلات ارتودنسی: بررسی مشکلات ارتودنسی مانند بیت باز، بیت عمیق یا تغییرات در روابط دندانی
 • بررسی تغییرات ساختاری: ارزیابی تغییرات در ساختارهای فکی مثل استخوان‌ ها و مفاصل فکی
 • برنامه‌ ریزی درمان ارتودنسی: کمک به دندانپزشک در برنامه ‌ریزی مناسب ‌ترین درمان جهت تنظیم ترتیب دندان‌ ها و روابط فکی

استفاده از رادیوگرافی اکلوزال به دندان‌ پزشک امکان می ‌دهد تا به تحلیل دقیقتری از ساختارهای دهانی پرداخته و مشکلاتی را که در بررسی‌ های دندانی معمولی ممکن است مخفی بماند، تشخیص دهد.

رادیوگرافی دیجیتال  دندان

رادیوگرافی دیجیتال  دندان

رادیوگرافی دیجیتال دندان چیست؟ این روش یکی از انواع رادیوگرافی و رادیولوژی در دندانپزشکی است که از حسگرهای دیجیتال ( به جای فیلم های رادیوگرافی سنتی) برای گرفتن تصاویر از دندان‌ ها و بافت‌ های اطراف استفاده می ‌کنند. ویژگی‌ های رادیوگرافی دیجیتال دندان عبارتند از:

 • کاهش دز اشعه: نسبت به رادیوگرافی‌ های فیلمی، این تکنولوژی باعث کاهش دز اشعه مورد نیاز برای تصویربرداری می ‌شود.
 • قابلیت ذخیره سازی و انتقال سریع: تصاویر به صورت دیجیتال ذخیره شده و این امکان را فراهم می ‌کند تا تصاویر با سرعت بالا ذخیره شده و انتقال یابند.
 • قابلیت بهبود تصویر: این تکنولوژی امکان بهبود تصاویر پس از گرفتن آنها را فراهم می‌ کند.

استفاده از رادیوگرافی دیجیتال در دندانپزشکی علاوه بر بهبود کیفیت تصاویر، باعث کاهش زمان و هزینه ‌های مرتبط با پردازش و انتقال تصاویر نیز می ‌شود.

هر یک از این رادیوگرافی ها بر اساس نیازهای بالینی متفاوتی انجام می‌ شوند و به دندانپزشکان کمک می‌ کنند تا تشخیص دقیقتری از وضعیت دندان‌ ها، فکها و دهان بیمار داشته باشند. در رادیولوژی فک و صورت سعادت آباد عکسهای باکیفیتی از دندانهای خود گرفته و هزینه مناسبی را برای رادیوگرافی تان پرداخت نمایید.

سخن پایانی

ما در این نوشته انواع رادیوگرافی دندان را معرفی کردیم و کاربردهای آنها را در حوزه دندانپزشکی مورد بررسی قرار دادیم. همچنین از انواع رادیوگرافی های خارج و داخل دهانی، دیجیتال و سنتی مواردی را بیان نمودیم. امیدواریم مطالب ذکر شده برایتان مفید بوده باشد.

 

Rate this postدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *