مطالب علمی

همه چیز درباره عصب کشی دندان

عصب کشی دندان

عصب کشی دندان یکی از مهمترین پروسه های درمانی دندانپزشکی است که هر فردی در طول زندگی خود ممکن است حداقل یکبار به آن نیاز داشته باشد. در این پست می خواهیم به این موضوع بپردازیم که عصب کشی دندان چیست و چه مراحلی را باید طی کرد.

عصب کشی دندان چیست؟

درمان کانال ریشه ” Root Canal Treatment” که به آن عصب کشی دندان نیز گفته می شود به فرایندی می گویند که باعث رفع عفونت و بهبود التهاب در ناحیه پالپ دندان و درمان دندان درد می شود. درمان کانال ریشه یکی از آخرین اقداماتی است که برای نجات دندان سالم انجام می شود. در این روش ابتدا دندان سوراخ شده و سپس عفونت را از قسمت پالپ و کانال ریشه خارج می سازند. سپس پالپ و کانال ریشه ضدعفونی شده و از مواد مخصوصی برای پر کردن دندان و روکش کردن آن استفاده می کنند.

گاهی اوقات زمانی که فرد دچار دندان درد می شود فورا به فکر کشیدن دندان می افتد. باید بگوییم که این تصمیم یک اشتباه محض است و علاوه بر هزینه بر بودن مشکلات متعددی نیز به همراه خواهد داشت. زمانی که دچار دندان درد می شوید می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. توصیه ما به شما عزیزان این است که به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید. زیرا در بیشتر مواقع با عصب کشی دندان به راحتی مشکل برطرف می شود و نیازی به کشیدن دندان نخواهید داشت.

عصب کشی دندان چیست؟

عصب کشی دندان چگونه است؟

بحث عصب کشی دندان مربوط به زمانی است که فرد دچار دندان درد شدید می شود. اما چه چیزی باعث این اتفاق می شود؟ همانطور که می دانید دندان از چند بخش تشکیل شده است که شامل عاج یا بخش بیرونی دندان، مغز دندان یا پالپ و ریشه های دندان می باشد. عاج دندان با ماده ای به اسم مینا که سخت ترین ماده معدنی موجود در بدن انسان است محافظت می شود. این ماده به مرور و در تماس با مواد غذایی اسیدی، بازی و … دچار پوسیدگی می شود. اگر پوسیدگی کم باشد فرد دردی احساس نخواهد کرد. اما زمانی که پوسیدگی بیشتر شود و از مینا به قسمت های درونی عاج برسد فرد با خوردن مواد غذایی شیرین یا حتی آب سرد احساس دندان درد خواهد داشت. این حس نشان می دهد دندان دچار پوسیدگی شده است. البته تشخیص پوسیدگی دندان از روی عکس رادیولوژی و حتی قبل از اینکه فرد دندان درد داشته باشد نیز امکان پذیر است. معمولا در در این موارد عکس cbct یا opg گرفته می شود که با مراجعه به مراکز عکس cbct دندان می توانید آنها را تهیه کنید.

در این حالت، عدم مراقبت از دندان باعث می شود که پوسیدگی عمیق تر شده و به بخش های درونی مثل پالپ و حتی ریشه های دندان نیز سرایت کند. پالپ یا مغز دندان از بافت نرمی تشکیل شده که همانند سایر بافت های درونی دهان و لثه دارای عصب ها، رگ های خونی و بافت همبند است. اطراف این بخش کاملا با عاج پوشانیده شده است. زمانی که عاج دچار عفونت شدید شود و این عفونت به پالپ برسد پالپ ملتهب و عفونی می شود. این بخش به دلیل حساسیت بالایی که دارد نمی تواند در صورت عفونی شدن ترمیم شود در نتیجه عصب های ان تحریک شده و فرد دندان درد شدیدی را تجربه می کند که قابل تحمل نیست. در این حالت اگر عفونت شدید باشد دندانپزشک به کمک عصب کشی دندان عفونت و التهاب را برطرف می سازد تا دندان درد متوقف شود. عصب کشی دندان چگونه است؟

مراحل عصب کشی دندان

در اینجا قصد داریم به طور کامل توضیح دهیم که مراحل عصب کشی دندان چگونه است. همانطور که میدانید برای درمان کانال ریشه ابتدا باید به یک مرکز دندانپزشکی مراجعه نمایید. دندانپزشک پس از معاینه اولیه ممکن است از شما بخواهد برای رادیوگرافی یا عصب برداری از فک و دندان خود به یک رادیولوژی مثل رادیولوژی دندان میدان کاج  مراجعه نمایید. این کار با هدف تشخیص عفونت ریشه دندان با رادیوگرافی انجام می شود.

مراحل عصب کشی دندان

تصویربرداری از دندان

مهمترین اقدامی که پیش از عصب کشی لازم است انجام شود تصویربرداری از دندان است. پزشک قبل از شروع عصب کشی ابتدا تصویری که با اشعه ایکس از دندان گرفته شده را به دقت بررسی می کند.

مصرف دارو و آنتی بیوتیک

چنانچه عفونت و التهاب دندان شدید باشد قبل از شروع فرایند درمان کانال ریشه ممکن است از شما بخواهد تا یک دوره آنتی بیوتیک مصرف نمایید تا عفونت و التهاب دندان کمتر شود.

بی حسی موضعی

در طول مراحل عصب کشی دندان هیچ دردی احساس نخواهید کرد زیرا ابتدا به کمک سوزن بی حسی قسمت لثه و دندان کاملا بی حس می شود. البته امکان دارد هنگام تزریق سوزن بی حسی کمی درد داشته باشید اما آنقدر شدید نیست که نتوان تحمل کرد.

مراحل عصب کشی دندان

نشان کردن دندان

در این مرحله دندانپزشک اطراف دندان عفونی شده را با یک لایه لاستیکی کوچک و مخصوص می پوشاند تا ان را از سایر دندان ها مجزا بسازد. این لایه علاوه بر جداسازی دندان عفونی از سایر دندان ها مزایای دیگری نیز دارد. مثل جلوگیری از کثیفی و آلودگی اطراف دندان در حین انجام عصب کشی و خشک و تمیز نگه داشتن آن محل.

سوراخ کردن دندان

سپس دندانپزشک به کمک ابزار مخصوص سوراخی در تاج دندان ایجاد می کند تا به محفظه پالپ دسترسی داشته باشد.

برداشتن بافت ها و عصب های عفونی

حساس ترین بخش در عصب کشی برداشتن بافت ها و عصب های عفونی پالپ آسیب دیده است. عصب کشی دندان چگونه است؟ برای انجام این کار بسته به شدت عفونت و میزان آسیب دیدگی دندان پرشک مکن است از ابزارهای متفاوتی استفاده کند. از جمله این ابزارها می توان به روت کانال اکسپلورر” Root Canal Explorer”، اکسکاوتور” Excavators”،باربروچ” Barbed Broach”، اسپریدر” Spreader”، هیت کریر ” Heat carriers” و ریمرها اشاره کرد.

ضدعفونی کردن

پس از خارج کردن پالپ، این کانال باید ضد عفونی شود. برای انجام این کار از دستگاهی به اسم” فایل عصب کشی دندان” استفاده می شود.

پرکردن دندان

در ادامه با مواد مخصوصی قسمت پالپ را که اکنون خالی شده پر می سازند که به این فرایند پر کردن دندان می گویند. اگر بخش هایی از پالپ عفونی در دندان باقی بماند دندان پزشک از محصول های مخصوصی  برای جدا کردن این بخش ها استفاده می کند.

برای یافتن این بخش ها و همچنین حذف مواد ترمیمی و ریشه از ابزاری به اسم اولتراسونیک استفاده می شود که هنگام استفاده صدای بلندی دارد. همچنین، برای پر کردن دندان از ابزارهایی مثل گیتس دریل، لنتولو و مواد پر کننده ای مثل گوتا پرکا فیلر و گوتا پرکا یونیت استفاده می کنند. به طور کلی گوتا پرکاها متداول ترین مواد پرکننده ای هستند که در عصب کشی دندان به کار برده می شوند. این ماده لاستیک مانند است  و داخل کانال را کاملا پر می سازد.

دندانپزشک باید تمامی بخش های پالپ را به دقت با مواد پر کننده پر کند تا هیچ راهی برای نفوذ میکروب ها و عفونت مجدد دندان وجود نداشته باشد.

بسته به ساختار دندان و میزان آسیب آن ممکن است دندانپزشک از یک پست در کانال ریشه استفاده کند تا بتواند گوتا پرکاها را در جای خود ثابت نگه دارند.

مراحل عصب کشی دندان

روکش دندان

آخرین مرحله نیز عصب کشی است که اهمیت زیادی دارد. اما دلیل روکش پس از  عصب کشی دندان چیست؟

زمانی که دندانی پر شود نسبت به قبل حساس تر و شکننده تر است. به همین دلیل لازم است روکش شود تا بتوان بهتر از آن محافظت کرد. تا زمانی که دندان روکش نشده باشد فرد بیمار نباید با آن دندان چیزی بجود یا گاز بگیرد. در غیر این صورت دردی مشابه قبل از عصب کشی یا حتی شدیدتر از آن خواهد داشت.

5/5 - (1 امتیاز)٪ نظرات

 1. 09/10/1402 در 7:33 ق.ظ

  طاها اسدی

  پاسخ

  خیلی ممنون تموم اون چیزی که لازمه بیمار قبل از عصب کشی دندان بدونه به طور کامل و با زبان ساده بیان شد

  1. 09/10/1402 در 7:36 ق.ظ

   مدیر سایت

   پاسخ

   سلام دوست عزیز. خوشحالم که تونستیم بهتون کمک کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *