مطالب علمی

تفاوت opg و cbct در چیست؟

تفاوت opg و cbct

دندان ها از اعضای مهم بدن هستند که مراقبت و حفظ سلامتی آن ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در برخی از اوقات دندان ها دچار آسیب های مختلفی مثل پوسیدگی، شکستگی و عفونت می شوند که باید به آن ها رسیدگی کرد. این امکان وجود دارد که در پروسه ترمیم و درمان مشکلات دهان و دندان نیاز به رادیولوژی و عکس های دقیق از دندان ها و فک ها به وجود بیاید. روش های مختلفی برای عکس برداری از دهان و دندان وجود دارد. دو روش پر کاربرد تصویر برداری از فک و دندان عبارتند از سی تی اسک دندان (CBCT) و ارتوپانتوموگرام (OPG). آشنایی با تفاوت opg و cbct می تواند به شما و دندان پزشکان کمک کند تا بهترین و مناسب ترین روش عکس برداری از دهان و دندان را انتخاب کنید.

هر دو روش OPG  و CBCT روش های رادیولوژی به روز و پر کاربردی هستند که اطلاعات دقیق و مختلفی را در اختیار دندان پزشکان قرار می دهند. شاید شما نیز کنجکاو شده باشید که بدانید عکس cbct تا opg چه فرقی میکند؟ برای پاسخ دقیق به این پرسش بایستی بدانید که رادیولوژی چیست؟

تفاوت opg و cbct در چیست؟

رادیولوژی چیست؟

زمان هایی وجود دارد که نیاز است از اعضای داخلی بدن مثل استخوان و عضروف ها تصویر برداری شود. با استفاده از اشعه ایکس می توان از این اعضا تصویر برداری کرد. در تفکر عامه مردم رادیولوژی فقط در حوزه استخوان های دست و پا محدود می شود. اما جالب است بدانید که علاوه بر دست و پا، با استفاده از اشعه ایکس می توان از ناحیه فک و دندان نیز عکس برداری نمود.

 در خصوص تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی نیز بایستی بدانید که رادیوگرافی هنر و علم استفاده از پرتو برای ساخت تصاویری از بافت ‌ها، اندام‌ ها، استخوان ‌ها و رگ هایی است که بدن انسان را تشکیل می‌دهند. از جمله اعضایی که عکس برداری و تصویر برداری از آن هاصورت می گیرد، فک و دندان ها هستند. از دیگر کاربرد های رادیولوژی، عکس رادیولوژی لوزه سوم است.

کار رادیولوژیست چیست؟

برای آن که متوجه شویم که عکس cbct تا opg چه فرقی میکند بایستی در ابتدا بدانیم که رادیولوژیست چیست یا کیست؟ رادیولوژیست فرد متخصصی است که با استفاده از اشعه ایکس ار اندام های مختلف بدن انسان تصویر برداری دقیقی انجام می دهد. سی تی اسکن، ام آر آی، سونوگرافی، آنژیوگرافی، OPG،CBCT  از مهم ترین متد ها و روش های تصویر برداری دو و سه بعدی هستند. البته لازم به ذکر است که بین این روش های رادیولوژی تفاوت های مختلفی نیز وجود دارد.

 برای مثال تفاوت opg و cbct به راحتی قابل احساس است. به طور کلی یک رادیولوژیست چهار وظیفه اصلی دارد که عبارت هستند از:

 • تنظیم و نگهداری دستگاه‌های رادیولوژی
 • تزریق ماده حاجب به بیمار در صورت لزوم
 • عکس‌برداری دقیق از نواحی مختلف بدن
 • استفاده از تجهیزات کامپیوتری برای انجام تصویربرداری

تصویر برداری OPG چیست؟

تصویر برداری OPG چیست؟

عکس opg دندان یا همان تصویر برداری OPG مخفف عبارت ارتوپانتوموگرام است. ارتوپانتوموگرام یک روش تصویر برداری دو بعدی است که با استفاده از اشعه ایکس (X-Ray) انجام می پذیرد. با استفاده از ارتوپانتوموگرام می توان یک نمای کامل و پانوراما از فک و دندان و دهان افراد تهیه کرد. دستگاه OPG طراحی بسیار فوق العاده و بسیار حرفه ای دارد و در مدت زمان بسیار کوتاهی (در حدود کمتر از 20 ثانیه) دور سر فرد بیمار می چرخد و اقدام به تصویر برداری می کند.

با استفاده از این دستگاه می توان با سرعت و دقت بسیار بالا یک عکس که یک نمای دو بعدی مسطح از یک نیم دایره نشان می دهد را تولید کرد. در این نوع عکس، ساختار هایی که در خارج از ناحیه دهانی وجود دارند تار می شوند.

تصویر برداری CBCT چیست؟

تعریف دقیق این نوع تصویر برداری ها به درک تفاوت opg و cbct کمک می کند. عکس CBCT یا همان سی تی اسکن دندان، به نوعی تصویر برداری اشاره دارد که با استفاده از اشعه ایکس، از دندان و فک به صورت سه بعدی تصویر برداری می شود. تصویر حاصل از این روش تصویر برداری، یک تصویر با کیفیت، بسیار دقیق و واضح از دندان ها و فک است. همان گونه که ذکر شد، این روش تصویر برداری از دندان ها و فک ها، یک تصویر سه بعدی ایجاد می کند. شاید اصلی ترین تفاوت opg با cbct نیز در همین موضوع باشد. زیرا تصویر برداری opg یک تصویر دو بعدی از دندان و فک ها ایجاد می کند. در خصوص هزینه عکس cbct دندان، بایستی بدانید که این امر به عوامل مختلفی از جمله تعداد عکس ها و زوایای مورد نیاز بستگی دارد.

ضرورت استفاده از CBCT  در ایمپلنت

طبق نظر جراحان فک و صورت و دندان، تصویر برداری CBCT از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در هنگام ایمپلنت دندان این اهمیت دو چندان خواهد شد. برای این که بدون ایجاد هر گونه مشکل و اختلال در ساختار دهان و دندان ها و حتی اعصاب موجود در ناحیه دهانی، ایمپلنت دندان صورت گیرد، بایستی قبل از ایمپلنت، عکس برداری CBCT انجام شود. این ضرورت نیز یک تفاوت opg و cbct به شمار می رود.

 • عکس CBCT تصاویر مقطعی سه ‌بعدی از فک و دندان ‌ها ایجاد می کند. اطلاعاتی که از عکس سی بی سی تی به دست می آید را از سی ‌تی ‌اسکن معمولی یا عکس OPG دندان نمی‌توان به دست آورد.
 • عکس  cbctبه دندان پزشک کمک می کند تا به طور دقیق محل قرارگیری ایمپلنت را بررسی کند. همین کاربرد نیز می تواند تفاوت opg با cbct باشد.
 • این نوع عکس احتمال بروز مشکلاتی مانند آسیب عصبی را به شدت کاهش می دهد و سطح ایمنی کار هنگام ایمپلنت کردن را افزایش می دهد تا احتمال موفقیت را بیشتر کند.

با توجه به این ضرورت بسیار مهم، برای آن که یک عکس CBCT با کیفیت از دندان و فک خود تهیه کنید بایستی به مرکز رادیولوژی و رادیوگرافی دندان که دارای امکانات به روز و دقیق هستند مراجعه نمائید.

تفاوت های  OPG و CBCT

تفاوت های  OPG و CBCT

در مقایسه opg با cbct باید به کاربرد های آن ها نگاه ویژه ای داشت. مهم ترین کاربرد هایی که عکس OPG دارد عبارتند از پوسیدگی، مشاهده ضایعات عفونی و غیر عفونی دندان ها، دندان های مخفی شده در لثه، بیماری های لثه، شکستگی دندان و استخوان های ناحیه دهانی و کشیدن دندان عقل. عکس opg می تواند اطلاعات دقیقی را در اختیار دندان پزشک قرار دهد. این اطلاعات می توانند شامل مواردی همچون مسیرهای عصبی، توده استخوانی فک، ساختار دهان، سینوس و حفره بینی، بافت‌ های نرم دهان و دندان، استخوان فک بالا و پایین باشد. از این اطلاعات می توان برای اهداف مختلفی از جمله موارد زیر استفاده کرد.

 • برنامه‌ریزی برای جراحی دندان ‌های نهفته
 • تشخیص اختلال مفصل گیجگاهی فکی (TMJ)
 • تشخیص، اندازه‌گیری و درمان تومورهای دهان، فک و صورت
 • تعیین ساختار استخوان و جهت دندان
 • تعیین منشاء درد یا بیماری دندان
 • برنامه‌ ریزی برای جراحی ترمیمی
 • عصب کشی دندان

یکی دیگر از مورادی که در حین مقایسه opg با cbct باید در نظر گرفته شود، فواید و مزایای آن ها است. عکس های سی بی سی تی، دارای مزایای خاصی هستند که باعث برتری آن ها نسبت به عکس های OPG می شوند.  برخی از این فواید عبارتند از کیفیت بهتر تصاویر، زوایای بهتر و دقیق تر از موضع عکسبرداری، بدون درد و غیر تهاجمی بودن، تصویر برداری همزمان از بافت نرم و سخت ناحیه دهانی و باقی نماندن پرتو بعد از انجام عکس برداری در بدن بیمار.

سخن پایانی

آشنایی هر چه کامل تر با تفاوت opg و cbct می تواند به افراد کمک کند تا بهترین روش درمانی را برای مشکلات دهان و دندان خود انتخاب کنند. شاید برای شما هم این پرسش وجود داشته باشد که عکس cbct تا opg چه فرقی میکند؟ در حین مقایسه opg با cbct برای یافتن تفاوت ها به این موضوع پی می بریم که عمده تفاوت های این دو روش عکس برداری از دندان و فک ها، مربوط به ابعاد تصویر برداری و کاربرد آن ها می شود.

 توجه داشته باشید که اگر قصد ایمپلنت کردن دندان را دارید حتما از روش عکس برداری CBCT استفاده نمائید. بی شک دندان پزشکان با توجه به عوامل مختلف، بهترین روش تصویر برداری از دندان ها، فک ها و دهان را به بیماران خود توصیه می کنند.

Rate this postدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *