مطالب علمی

پانسمان دندان چیست و انواع آن کدام است؟

پانسمان دندان

پانسمان دندان یعنی چه؟ ما در این مقاله به این سؤال پاسخ داده و درباره کاربرد پانسمان دندان، انواع آن و همچنین عوارض پانسمان دندان اطلاعاتی را در اختیار شما قرار خواهیم داد. بعد از تشخیص عفونت ریشه دندان با رادیوگرافی باید به درمان عفونت ریشه پرداخت. پس از عصب کشی ریشه دندان مورد نظر لازم است حفره ایجاد شده را با پانسمان دندان پر کرده و در اسرع وقت درمان را کامل نمود.

استحکام پانسمان دندان عصب کشی شده به اندازه ای می باشد که در فاصله بین جلسات درمانی به راحتی و کامل از حفره دهان خارج نخواهد شد. در روزهای بعد از عصب کشی دندان چند میلی متر از پانسمان دندان ساییده می شود که طبیعی است، ولی نباید پنسمان به طور کامل از حفره دهانی خارج گردد.

اگر پانسمان به صورت کامل از حفره بیرون بیایید، لازم است هر چه سریعتر به دندان پزشک مراجعه نمود تا پانسمان را در قسمت دندان عصب کشی شده قرار دهد.

کاربرد پانسمان دندان چیست؟

پانسمان دندان چیست؟ پانسمان دندان نوعی ماده پرکردنی موقت می باشد که دندان پزشکان بعد از عصب کشی یا درمان ریشه در حفره (سوراخ) تاج دندان قرار می دهند. پانسمان دندان عصب کشی شده مانع نشت بزاق به ریشه دندان خواهد شد. نشت بزاق سبب آلودگی مجدد کانال ریشه دندان شده و عامل عفونت نیز خواهد بود. می توان این گونه بیان کرد که پانسمان، ریشه دندان را تا زمان پر کردن دائم یا روکش کامل، مهر و موم می کند.

کاربرد پانسمان دندان

انواع پانسمان دندان کدام اند؟

پانسمان دندان انواع متنوعی داشته که در ادامه مقاله به بررسی انواع پانسمان دندان می پردازیم.

معمولی ترین نوع پانسمان دندان، شکل خمیری با رنگ گچی بوده که بعد از قرار گرفتن در حفره دهان سخت و محکم می گردند. انواع پانسمان ها دارای طعم های مختلفی می باشند که برای بعضی از افراد تلخ یا ناخوشایند است. علت تلخی مزه پانسمان ها به دلیل حل شدن مقادیری از پانسمان دندان عصب کشی شده با بزاق دهان می باشد.

برخی دیگر از پانسمان ها با تاباندن نور فرابنفش در دهان سخت می شوند که به آن ها پانسمان های نوری می گویند. این نوع پانسمان ها، شیری یا کرمی رنگ می باشند. پانسمان نوری به رنگ های غیر شایع مثل آبی نیز وجود داشته و مورد استفاده دندان پزشکان قرار می گیرد.

 پانسمان دندان چه عوارضی دارد؟

بعد از بررسی کاربرد پانسمان دندان و انواع آن ها به بررسی عوارض پانسمان دندان می پردازیم. طول عمراین پانسمان ها بسیار کوتاه بوده و در یک بازه زمانی محدودی باید مورد استفاده قرار گیرد. اگر پانسمان دندان عصب کشی شده بیش از یک ماه در حفره دهانی باقی بماند دچار فرسایش و شکستگی شده و یا به طور کامل از حفره دهانی خارج می گردد. توصیه می شود حدالامکان برای ترمیم و مراقبت از دندان، بیشتر از یک ماه پانسمان در دهان قرار نگیرد.

همچنین مطالعه کنید: مرکز رادیولوژی و رادیوگرافی دندان

عوارض پانسمان دندان

چه دستورالعمل های که باید بعد از پانسمان گذاشتن رعایت کرد؟

توصیه می شود یک ساعت بعد از اتمام عصب کشی، غذاهای جامد مصرف نکنید تا پانسمان دندان در این مدت در دهان سفت گردد.  بهتر است تا وقتی از پانسمان استفاده می کنید به دندان خود فشار نیاورید و از خوردن غذاهای سفت مانند ته دیگ و تنقلات (آجیل) اجتناب نمایید. برای جویدن غذاهای سفت پیشنهاد می شود از دندان های سمت دیگر فک استفاده کنید. علاوه بر غذاهای سفت و ترد، مواد خوراکی زیر نیز بعد از پانسمان ممنوع می باشد:

  • مصرف نوشیدنی های گازدار، داغ و الکلی
  • مصرف شکلات، آدامس، آب نبات و شیرینی جات

لازم به ذکر است علاوه بر رعایت ممنوعیت های فوق، افراد باید از نخ دندان و مسواک همواره استفاده نمایند تا از دندان ها مراقبت بیشتری کرده باشند.

پانسمان دندان چگونه از دندان مراقبت می کند؟

پانسمان دندان به دلیل ترکیباتی که دارد از دندان در برابر باکتریها و عفونت محافظت می نماید.  در ادامه ترکیبات خمیر پانسمان و خواص آن ها را بیان می کنیم.

رزین: ماده ای که سبب سفت شدن خمیر پانسمان می گردد، رزین موجود در کارویزال می باشد. دندان پزشکان از این ماده در کامپوزیت های دندان استفاده می کنند.

کلسیم: هیدروکساید کلسیم به صورت پودری سفید و بدون بو است که اثر آنتی باکتریالی دارد. این ماده معدنی در پانسمان دندان عصب کشی شده از ورود هر گونه باکتری و عفونت به داخل حفره دندانی جلوگیری می کند. همچنین هیدروکساید کلسیم مانع خونریزی دندان و زخم های ایجاد شده در زمان عصب کشی، می شود.

زینک اکساید: ترکیب اوژنول موجود در کلسیم با پودر زینک اکساید سبب کاهش درد خواهد شد؛ بنابراین استفاده از پانسمان دندان به کاهش درد بعد از عصب کشی یا ترمیم دندان کمک می کند.

زینک سولفات: این ماده در پانسمان دندان عصب کشی شده اهمیت بسیار بالایی دارد. این ماده معدنی خاصیت رطوبت گیری داشته و از ورود رطوبت به دندان ترمیم شده جلوگیری می نماید. رطوبت عامل رشد عفونت در محفظه دندان می باشد.

پانسمان دندان چگونه از دندان مراقبت می کند؟

علت درد در دندان های پانسمان شده چیست؟

زمانی که پانسمان دندان برای دندان هایی که دچار پوسیدگی عمیق می باشند یا درد و ناراحتی خاصی دارند، انجام می گردد، ممکن است بیمار بعد از گذشت چند ساعت از جراحی احساس درد زیادی کند. این درد در روزها و ساعتهای ابتدایی پس از انجام پانسمان بیشتر احساس شده و با مصرف مسکن می توان این دردها را تسکین بخشید. در صورتی که بعد از 24 ساعت همچنان درد ادامه داشته باشد، ضروری است بیمار به دندان پزشک مراجعه نماید.

زمانی که پانسمان به عنوان درمان موقتی باشد تا درمان اصلی عصب کشی انجام گیرد، ممکن است درد خیلی شدید ادامه داشته باشد. در این حالت نیز اگر بعد از گذشت یک شبانه روز درد ادامه داشته باشد، ضروری است بیمار به دندان پزشک مراجعه کرده تا اقدامات لازم برای کاهش درد انجام شود.

زمانی که پانسمان دندان عصب کشی شده، بلند انجام شده و دندان عصبی کشی شده به فک مقابل برسد، موجب درد شدیدی خواهد شد که برای رفع این مشکل بیمار باید سریعاً به دندان پزشک مراجعه کند تا پانسمان را کوتاه تر نماید. همواره تأخیر در انجام درمان مرحله بعدی موجب مشکلاتی چون شکستن دندان، عفونت، پیشرفت پوسیدگی و غیره خواهد شد.

نکته ای که در اینجا قابل ذکر می باشد، این است که اگر دندانی دیواره های کافی یا شکل مناسبی نداشته باشد، پانسمان ها را به سرعت از دست خواهند داد. برای دوام و ماندگاری بیشتر پانسمان ها، نیاز به دندان هایی با دیواره ها و چهارچوب های مناسب می باشد. به همین دلیل زمانی که دیواره دندان ها مقاومت کافی ندارند دندان پزشک راه حل های دیگری را پیشنهاد می دهد.

جمع بندی

در این مقاله به سؤال پانسمان چیست، پاسخ دادیم و درباره کاربرد و مزایای پانسمان دندان صحبت کردیم همچنین اطلاعاتی را درباره انواع پانسمان ها و عوارض آن ها بیان کردیم. همواره به این نکته توجه کنید که اگر پانسمان دندان عصب کشی شده جدا شد، سریعاً به دندان پزشک مراجعه نمایید تا او تدابیر لازم را برای دندان عصب کشی شده اتخاذ کند.

Rate this postدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *