مطالب علمی

عکس CBCT دندان برای ایمپلنت

عکس CBCT دندان برای ایمپلنت

عکس CBCT دندان برای ایمپلنت، بریج و ترمیم عمیق بافت های آسیب دیده دهان و دندان بسیار مهم است. از سال 1960 میلادی ایمپلنت به عنوان یکی از روش های ترمیم و مراقبت از دندان آسیب دیده معرفی گردید. عکس هایی که از ناحیه فک و دندان گرفته می شد با استفاده از اشعه ایکس سنتی بود که امروزه با فناوری های پیشرفته صورت می گیرد. این روزها با استفاده از عکس cbct، دندان پزشکان بهتر می توانند فرایند نصب ایمپلنت ها را دقیق تر انجام دهند.

در این مقاله می خواهیم مزایای عکس cbct برای ایمپلنت را بررسی کرده و عوامل موثر در هزینه عکس دندان برای ایمپلنت را بیان کنیم.

مزایای عکس cbct برای ایمپلنت

CBCT چیست؟

قبل از بررسیعکس CBCT دندان برای ایمپلنت، توضیح مختصری درباره تصویربرداری cbct می دهیم. عکس سی بی سی تی یا توموگرافی کامپیوتری با پرتوهای مخروطی، فناوری پیشرفته ای می باشد که نمای سه بعدی از فک ها، دندان ها و ساختارهای اطراف آن را به دندان پزشک نشان می دهد.

اطلاعات فوق به دندان پزشکان و جراحان دهان و دندان یا فک و صورت کمک می کند تا با دقت و اطمینان بیشتری ایمپلنت های دندانی را در فضای لثه و دهان قرار دهند. به عبارتی دیگر، یکی از دلایل استفاده دندان پزشکان از عکس cbct برای بیماران، ایمپلنت گذاری می باشد.

ایمپلنت ها از دو جزء تشکیل شده اند که بخش پایه آن از جنس تیتانیوم بوده و در استخوان فک قرار می گیرد و مانند یک لنگر برای ایمپلنت دندانی خواهد بود. با این حال برای قرار گرفتن ایمپلنت ها به صورت ایمن و بدون اختلال در اعصاب حیاتی، ضروری است که دندان پزشک محل دقیق آن را ببیند و بررسی نماید؛ بنابراین در این مواقع نیاز است، عکس CBCT برای ایمپلنت دندان انجام شود.

زمانی که دندان پزشک با عکسCBCT به بررسی دندان ها می پردازد، متوجه می شود که آیا استخوان مورد نظر شکل و تراکم مناسبی برای رشد مجدد در اطراف ایمپلنت را دارد یا خیر و آیا ایمپلنت ها در جای خود محکم قرار می گیرند؟ استفاده از این فناوری خطر بروز مشکلاتی چون آسیب های عصبی را به حداقل رسانده و کل فرایند جای گذاری ایمپلنت ایمن تر انجام می شود، همچنین احتمال موفقیت در به کارگیری پروتزهای مختلف افزایش می یابد.

عکس CBCT دندان چه چیزی را نشان می دهد؟

عکس CBCT دندان چه چیزی را نشان می دهد؟

عکس cbct دندان برای ایمپلنت اطلاعات دقیقی از بخش های مختلف فک و دهان را نشان می دهد که در ادامه به بیان این اطلاعات می پردازیم:

  • ساختار کلی از دهان، دندان ها، فک ها و لثه ها
  • نشان دادن مسیر دقیق رد شدن عصب ها
  • مشخص شدن توده کم یا زیاد توده های استخوانی
  • نمایان شدن وضعیت سینوس ها و حفره های بینی
  • نشان دادن ساختار و چگونگی بافت های نرم دهان، لثه ها و دندان ها
  • تصویر واضح از ساختار استخوان های فک بالا و پایین
  • نمایش دندان های نهفته در عکس cbct
  • کامل کننده عکس های معمولی و او پی جی

 تصویر برداری CBCT برای ایمپلنت چه مزایایی دارد؟

تصویر برداری cbct بخش مهمی از مراقبت های پریودنتال با کیفیت بالا بوده که به حفظ سلامت کامل دندان کمک خواهد کرد. تصاویر سه بعدی یا سی تی cbct در جراحی های ترمیمی و کاشت دندان بسیار ارزشمند و ضروری است. عکس CBCT دندان برای ایمپلنت دارای مزایای زیاد دیگری نیز می باشد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

کیفیت و دقت بالای تصویر

عکس CBCT برای ایمپلنت دندان به جراحان و دندان پزشکان اجازه دیدن و بررسی ناحیه ای کوچک از ریشه را به طور کامل و دقیق می دهد. به عبارتی دیگر با قابلیت های سه بعدی دندان پزشک می تواند ایمپلنت هایی را که در دهان بیمار قرار داده را از زوایای مختلف مشاهده کرده و دقیق تر ارزیابی نماید.

ارائه تصاویر کامل از استخوان و بافت نرم دهان

عکس CBCT دندان برای ایمپلنت برخلاف عکس opg دندان، استخوان ها و بافت های نرم را به راحتی اسکن می نماید و اطلاعات بیشتری را در اختیار دندان پزشک قرار داده و به او اجازه می دهد تا برنامه دقیق تری را برای درمان و ترمیم بافت آسیب دیده ارائه دهد.

مزایای تصویر برداری CBCT برای ایمپلنت

دوز پایین اشعه

لازم به ذکر است که در cbct از اشعه هایی با طول موج بلندتر نسبت به ct معمولی برای عکس برداری دهان و دندان استفاده می کنند، به عبارتی دیگر میزان اشعه رادیوگرافی دندان بسیار ناچیز می باشد؛ به همین دلیل پس از انجام اسکن هیچ تشعشع خطرناکی بر روی بافت های بدن بیمار باقی نخواهد ماند. این دوز پایین همچنین سبب می شود که فرد باردار رادیوگرافی دندان در دوران بارداری را با اجازه دندان پزشک خود در سه ماهه دوم  با دغدغه کمتر و آرامش خاطر بیشتری انجام دهد.

بدون درد و سریع

اسکن کامل دهان به وسیله تصویربرداری cbct بین 20 تا 40 ثانیه طول می کشد که دندان پزشک می تواند با این عکس، صدها تصویر را در یک اسکن ببیند. هر سی تی چندین نما و زاویه را ایجاد می کند تا به دندان پزشک برای ارزیابی کامل دندان ها کمک نماید.

بالا بردن دقت دندان پزشک

عکس CBCT دندان برای ایمپلنت به جراحان و دندان پزشکان کمک می کند تا محل دقیق اعصاب، سینوس ها و سایر ساختارهای دهانی را مشاهده کرده و ایمپلنت را با دقت بیشتری در جایگاه اصلی خود قرار دهند.

کاهش زمان جراحی

ارائه تصاویر سه بعدی توسط عکس cbct باعث صرفه جویی در درمان شده، همچین استرس و اضطراب را در بیماران و جراحان به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. به عبارتی دیگر، اطلاعات جمع آوری شده از تصاویر 3 بعدی cbct یک روش جراحی سریع را فراهم می نماید.

نتایج بهتر برای بیمار

تصویر سی بی سی تی سبب می شود تا بیماران از نتایج درمانی تعیین شده لذت بیشتری را ببرند. عکس cbct برای ایمپلنت کمک می کند تا آن ها جایگزین مناسبی برای دندان های از دست رفته باشند، همچنین سبب افزایش عزت نفس در بیماران خواهد شد.

هزینه عکس cbct

درهزینه عکس cbct چه عواملی تاثیر گذار است؟

هزینه عکس دندان برای ایمپلنت در هر نیم فک جداگانه محاسبه می شود. در هزینه عکس cbct دندان عوامل زیر تاثیر گذار می باشند:

 هزینه عکس CBCT دندان برای ایمپلنت تحت پوشش بیمه پایه نمی باشد. اما بیمه گرهای تکمیلی هزینه را طبق سقف تعهدات پرداخت می کنند.

 جمع بندی

عکس CBCT دندان برای ایمپلنت، این امکان را برای دندان پزشک فراهم می سازد تا محل دقیق قرارگیری پست ایمپلنت را بهتر ارزیابی و بررسی نماید. سی تی CBCT تصاویر سه بعدی از فک ها و دندان را فراهم می کند و اطلاعات دقیقی را در مورد ناحیه مور نظر به دندان پزشک می دهد که این اطلاعات را نمی توان از طریق عکس OPG و اشعه ایکس معمولی تهیه کرد. در رادیولوژی دندان میدان کاج دکتر مشفقی می توانید عکس های cbct را با کیفیت بسیار بالا تهیه نمایید؛ زیرا در این مرکز از تجهیزات پیشرفته ای برای تصویربرداری رادیولوژی و رادیوگرافی دندان استفاده می کنند.

Rate this postدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *