مطالب علمی

بایدها و نبایدهای رادیوگرافی دندان

رادیوگرافی دندان

 

سلامتی دهان و دندان در طی سال‌های اخیر از اهمیت ویژه‌ای در بین همگان برخوردار شده‌ است. از طرف دیگر کیفیت خدمات درمانی دندانپزشکی نیز پیشرفت شایانی نسبت به گذشته داشته است. بخش زیادی از این پیشرفت‌ها مدیون و مرهون خدمات تصویربرداری فک و صورت بوده است. به وجود آمدن انواع عکس دندان مانند عکس او پی جی ( OPG دندان) ، عکس سی بی سی تی دندان   (رادیوگرافی CBCT) و… کمک بسیار بزرگی به دندانپزشکان برای تشخیص دقیق و درست آسیب دندان شده است. این خدمات در مرکز رادیولوژی دندان سعادت آباد دکتر مشفقی ارائه می شود.

بیشتر بخوانید : فرق رادیولوژی با رادیوگرافی چیست ؟

استفاده از این خدمات اسکن دندان مانند هر فعالیت دیگری باید‌ها و نبایدهایی دارد که کارشناسان تولید محتوای رادیولوژی دندان دکتر مشفقی در سعادت آباد برای یافتن این باید‌ها و نباید به سراغ گفته‌های موسی مرادی کارشناس‌ارشد واحد تجهیزات پزشکی معاونت غذا و دارو رفته اند. پس برای رسیدن به پاسخ آن این مقاله را مطالعه کنید

کارشناس‌ارشد واحد تجهیزات پزشکی معاونت غذا و دارو ایلام گفت: انجام یک تصویربرداری دندان باید با در نظر گرفتن مجموعه پروتکل‌های ALARA انجام و فاکتورهایی مانند زمان گرفتن تصویر، رعایت فاصله حداکثری از سایر ارگان‌های سالم و استفاده پوشش حفاظتی مناسب به‌عنوان حائل اشعه در نظر گرفته شود.

«موسی مرادی» اظهار کرد: رادیوگرافی‌های دندان باهدف مشخص کردن دندان‌های شکسته، استخوان‌های آسیب‌دیده، پوسیدگی، آبسه‌های دندانی، کیست‌ها، بررسی مفصل و بررسی رابطه استخوان‌ها انجام می‌گیرد.

وی با بیان اینکه امروزه با پیشرفت انواع سرطان‌ها، لزوم توجه به منابع پرتوزا بیش‌ازپیش احساس می‌شود، افزود: با توجه به اینکه بیشتر عوامل خطرساز، مصنوعی و توسط خود انسان قابل‌کنترل هستند، آگاهی افراد در میزان خطرپذیری آن‌ها نقش مهمی ایفا می‌کند و اثرهای احتمالی حتی ممکن است با یک پرتوگیری هرچند با دوز کم، شخص را درگیر کند.

کارشناس‌ارشد واحد تجهیزات پزشکی معاونت غذا و دارو ایلام اضافه کرد: رادیوگرافی از دندان که در کلینیک‌های دندانپزشکی انجام می‌شود، قطعاً از این قاعده مستثنا نیست و خطرپذیری بیمار با توجه به اثرهای زمینه‌ای موجود در میزان احتمال تغییرات سلولی در شخص اثرگذار است.

Rate this post٪ نظرات

 1. 25/05/1402 در 7:29 ق.ظ

  محمد علی سزاوار

  پاسخ

  سلام. میخاستم بدونم اسکن دندان و رادیولوژی با هم متفاوته؟ و اینکه برای عکس تکی از دندان کدوم مورد انجام میشه؟

  1. 14/10/1402 در 6:37 ق.ظ

   مدیر سایت

   پاسخ

   سلام. بله اسکن یه نوع تصویر برداری سه بعدی است که در موارد خاصی کاربرد دارد ، برای عکس تکی ما رادیوگرافی انجام میدهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *