مطالب علمی

کیست دندان چیست؟

کیست دندان

بسیاری از بیماری هایی که در دهان و دندان به وجود می ‌آیند و منجر به دندان درد و دیگر معضلات می ‌شوند، وابسته به خود دندان‌ ها نیست و ممکن است عامل دیگری به غیر از پوسیدگی یا خرابی دندان ‌ها داشته باشد. یکی از این بیماری‌ ها که بسیاری از افراد را درگیر خودش کرده است آبسه یا کیست دندان است. این بیماری‌ متاسفانه یکی از بیماری ‌های شایع دهانی محسوب می ‌شود که در اثر عوامل مختلفی به وجود می ‌آید.

از آنجایی که دانستن اطلاعات مختلف در خصوص این بیماری می ‌تواند به شما در هنگام مواجهه با آن کمک کند تصمیم گرفتیم ادامه‌ی این مقاله را به کیست دندان اختصاص دهیم و به طور کامل بگوییم که کیست دندان یعنی چه؟ سپس برای آمادگی بیشتر برای مقابله با این بیماری، به سوالات مختلفی چون آیا کیست دندان درد دارد؟ و کیست دندان چگونه درمان می‌شود؟ بپردازیم. و.. پاسخ داده و آن‌ها را بررسی کنیم. پس برای اطلاع از تمام موارد مربوط به آبسه یا کیست دندان تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

کیست دندان چیست؟

قبل از اینکه بگوییم کیست دندان چگونه به وجود می آید یا راه های مقابله با آن را شرح دهیم بهتر است بدانیم اساسا کیست دندان یعنی چه؟ کیست دندان به کیسه‌ ای نرم گفته می ‌شود که در سطح لثه شما و در اطراف دندان یا کنار آن‌ها به وجود می ‌آید. این کیست ‌ها کیسه‌ هایی بسته‌ هستند که ممکن است درون آن‌ها از مایع ‌های عفونی، هوا و.. پر شده باشد. این کیست ‌ها به هیچ عنوان تهاجمی یا سرطانی نیستند؛ اما در صورت عدم اقدام به موقع برای تشخیص به وسیله عکس برداری‌ های متفاوت مانند عکس opg دندان و یا نپذیرفتن عوارض رادیولوژی و پشت گوش انداختن این کار ممکن است کمی درمان آن مشکل ساز شود. بنابراین برای شروع درمان هرچه سریع تر به مرکز عکس او پی جی دندان سعادت آباد مراجعه کنید تا از عواقب بعدی جلوگیری شود.

کیست دندان چیست؟

کیست دندان چگونه به وجود می‌ آید؟

حال که فهمیدیم کیست دندان چیست می ‌توانیم به عوامل مختلفی که سبب تشکیل این کیست ‌ها می ‌شوند اشاره کنیم. این موارد عبارت ‌اند از:

 • رشد غیر عادی دندان ‌ها و محل قرارگیری نامناسب آن‌ها در دهان
 • درمان نامناسب دندان‌ ها یا عصب کشی ناقص آن‌ها
 • سندروم ژنتیکی
 • وجود دندان ‌های نهفته که به صورت عادی در نمی‌آیند و درون لثه می‌مانند
 • عدم مراقبت از دندان‌ ها و ابتلا به پوسیدگی دندان و از بین رفتن آن‌ها
 • انسداد یا تخریب کانال دندان

اما آیا کیست دندان درمان دارد؟ برای دریافت پاسخ این سوال، با ما همراه باشید.

کیست دندان چه عوارضی دارد؟

بسیاری از اوقات این کیست ‌ها به طور واضحی مشخص هستند؛ اما اگر این چنین نبودند بسیاری از متخصصان بدون استفاده از روشهای تشخیصی اسکن دندان چون رادیوگرافی cbct دندان، رادیولوژی اکلوزال، opg و.. تنها با بروز برخی از علائم می‌ توانند به راحتی این کیست ‌ها را تشخیص داده و اقدام به درمان آن کنند. در ادامه به طور کامل می‌گوییم که کیست دندان چه عوارضی دارد؛ این موارد عبارت ‌اند از:

 • فاصله افتادن بین دندان ‌ها و جابجایی آن‌ها
 • لق شدن و تکان خوردن دندان ‌ها
 • بروز درد و حساسیت در دندان
 • تورم در لثه و مشاهده کیست ‌های مختلف در آن
 • بی حسی در برخی از قسمت‌ های لثه
 • بروز مشکلات سینوسی
 • بروز التهاب و قرمزی در سطح لثه

شاید این مقاله برای شما مفید باشد :اکلوزال چیست؟

کیست دندان چه عوارضی دارد؟

درمان کیست دندان به چه صورت است؟

یکی از سوالاتی که بعد از آشنایی با این بیماری پرسیده می ‌شود این است که آیا کیست دندان قابل درمان است؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله اکثر کیست ‌ها به راحتی درمان می ‌شوند و امروزه روش ‌های مختلفی وجود دارد که بتوان با استفاده از آن‌ها کیست دندان را درمان کرد. البته باید توجه داشت که پاسخ دقیق‌تر سوال آیا کیست دندان قابل درمان است این است که تنها توسط متخصصان قابل درمان است و حتی درمان ‌های خانگی نیز پس از تشخیص متخصص باید انجام شوند.

چگونه کیست دندان را از بین ببریم؟

به طور کلی برای درمان کیست‌ها روش ‌های واحدی وجود دارد که ممکن است توسط متخصص با توجه به شرایط بیماری انتخاب شود. این روش‌ها عبارت ‌اند از:

 • درمان ریشه دندان: اولین روشی که در پاسخ به سوال چگونه کیست دندان را از بین ببریم انتخاب می‌ کنیم، درمان ریشه دندان است؛ زیرا بسیاری از کیست‌ ها از خرابی ریشه دندان نشات می گیرند و درمان ریشه سبب از بین رفتن آن ها خواهد شد. این روش کم‌تر از باقی روش ‌ها تهاجمی است و در صورتی انجام می ‌شود که بیماری گسترده نشده باشد.
 • کشیدن دندان: در صورت درمان ناپذیر بودن دندان و پیشرفته ‌تر شدن کیست‌ ها ممکن است نیاز باشد تا دندان پوسیده یا نهفته را بکشیم تا کیست به ریشه باقی دندان ‌ها فشار نیاورد و آن‌ها را نیز از بین نبرد.
 • جراحی: در مراحلی که هیچ روش دیگری برای از بین رفتن کیست ‌ها پاسخگو نیست، متخصص مجبور به جراحی می‌ شود. این جراحی به طور معمول جراحی سبکی محسوب می‌شود و عمدتا نیز با برداشتن دندان مرتبط با کیست همراه است.
 • درمان با استفاده از لیزر: این روش نیز همانند جراحی است اما به جای استفاده از چاقو از لیزر برای برداشتن کیست استفاده می ‌شود؛ تا در نهایت، دیگر بافت ‌ها کمتر آسیب ببینند و زخم کمتری نیز ایجاد شود.

درمان کیست دندان

چه چیزی برای کیست دندان خوب است؟

گاهی با انجام برخی کارها در خانه برخی از کیست ‌ها از بین می ‌روند و یا حداقل عوارض آن ها به مقدار زیادی کاهش می ‌یابد. در ادامه می ‌گوییم که چه چیزی برای کیست دندان‌ خوب است و سعی می‌ کنیم انتخاب روش ‌ها به صورتی باشد که وسایل انجام آن در دسترس شما باشند تا بتوانید به راحتی آن‌ها را انجام دهید. این موارد عبارت ‌اند از:

 • کمپرس آب گرم: گاهی برخی تورم ها با استفاده از گرما از بین خواهد رفت و به مقداری زیادی کاهش پیدا می‌ کنند. به همین دلیل استفاده از کمپرس آب گرم هم می‌ تواند تورم را کاهش دهد و هم درد شما را تا حدودی تسکین دهد.
 • استفاده از محلول آب نمک: یکی از دهانشویه‌ های طبیعی که بسیاری از عفونت ‌ها را از بین برده و ویروس کشی قهار است، آب نمک است. برای این کار می ‌توانید در روز دو الی سه مرتبه با استفاده از آب نمک دهان خود را بشویید؛ البته توجه داشته باشید مقدار زیاد نمک درون محلول نیز توصیه نمی ‌شود.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل در خصوص کیست دندان صحبت کنیم و به سوالات مختلفی در این حوزه چون کیست دندان چگونه درمان میشود و… پاسخ دهیم. در انتها نیز باید بگوییم حتما بعد از بروز علائم این بیماری به سرعت به متخصص مراجعه کنید تا روند درمان در همان ابتدای بیماری انجام شود و کیست فرصتی برای ایجاد عوارض گوناگون نداشته باشد.شما می توانید برای اسکن دندان به رادیولوژی تخصصی دندان، فک و صورت دکتر مهکامه مشفقی، یکی از مراکز تخصصی در این زمینه مراجعه کنید.

کیست دندان

سوالات متداول

 1. آیا کیست دندان با کشیدن دندان از بین می‌ رود؟

همانطور که گفتیم پاسخ سوال آیا کیست دندان درمان دارد؟ قطعا بله است اما اینکه چگونه و با چه روشی این درمان انجام شود بستگی به صلاحدید متخصص دارد و نمی ‌توان در خصوص آن نظر قطعی داد ولی به طور کلی یکی از روش ‌های درمان کیست، کشیدن دندان‌ها است.

 1. آیا کیست دندان درد دارد؟

به هرحال هر بیماری مخصوصا بیمارهایی که مربوط به دهان و دندان است درد دارد اما با استفاده از مسکن ‌ها و روش‌ های درمانی مختلف درد این بیماری به راحتی از بین خواهد رفت.

 1. آیا کیست دندان خطرناک است؟

سوال متداول دیگری که همواره ذهن افراد را درگیر می ‌کند این است که آیا کیست دندان خطرناک است؟ در پاسخ به این سوال نیز باید بگوییم که با وجود روش ‌های متفاوت درمانی خوشبختانه این بیماری قابل درمان است و اگر به موقع درمان شود، جای هیچ نگرانی نخواهد داشت.

 

 

4.5/5 - (2 امتیاز)٪ نظرات

 1. 29/08/1402 در 8:09 ق.ظ

  علیزاده

  پاسخ

  سلام. راهکاری هست که کیست دندان رو در خانه هم از بین ببریم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *