مطالب علمی

با کاربرد رادیوگرافی سفالومتریک در ارتودنسی بیشتر آشنا شوید

کاربرد رادیوگرافی سفالومتریک در ارتودنسی

در مركز راديولوژي ديجيتال، راديوگرافي يكي از تكنيك هاي تصويربرداري پزشكي است كه مي تواند با قرار دادن قسمت مناسب بدن در معرض اشعه ايكس، تصوير مورد نياز را ثبت كند. انواع مختلفی از رادیوگرافی وجود دارد که رادیوگرافی ساده اساسی ترین آنهاست. اخیراً روش جدیدی از رادیوگرافی یا عکاسی – که با نام رادیوگرافی یا رادیولوژی دیجیتال نیز شناخته می شود – اتخاذ شده است. در این روش رادیوگرافی از فیلم استفاده نمی شود و تصویر از روی صفحه کامپیوتر ایجاد می شود و بیمار قابل مشاهده است. ممکن است برخی اوقات داروهای خاصی علاوه بر رادیوگرافی به بیمار تزریق یا به صورت خوراکی داده شود. رادیوگرافی رنگی اصطلاحی برای این تکنیک تصویربرداری است. برای تشخیص دقیق تر برخی ضایعات، از رادیوگرافی رنگی استفاده می شود.

رادیوگرافی سفالومتری چیست؟

امروزه دستگاه ها و تجهیزات مدرن پزشکی دقت و سرعت روش تشخیص بیماری را بهبود بخشیده است. کار پزشکان نیز با این دستگاه ها راحت تر شده است. دستگاه رادیولوژی دندان یکی از مواردی است که در طول سالیان متمادی تغییر زیادی کرده است. درصد بیماری های تشخیص داده شده در نتیجه روش های مختلفی که دستگاه رادیولوژی دندان امروزه تصاویر را به دست می آورد افزایش یافته است. هر نوع رادیوگرافی دندان برای نوع خاصی از بیماری های دهان و دندان استفاده می شود. رادیوگرافی سفالومتری یکی از انواع رادیوگرافی داخل دهانی است که بهترین قدرت تشخیصی را ارائه می دهد. پزشک ممکن است رادیوگرافی سفالومتری را به عنوان یکی از تکنیک های تصویربرداری برای اندازه گیری فک، دندان ها و جمجمه بیمار توصیه کند.در ادامه مقاله در مورد رادیوگرافی سفالومتریک چه کاربردی در ارتودنسی دارد؟ بیشتر توضیح خواهیم داد.

عکس رادیولوژی سفالومتری و کاربردهای تصویربرداری

بیشتر بخوانید: تشخیص عفونت ریشه دندان با رادیوگرافی

قبل و در طول درمان برای ناهنجاری های رشد، روش رادیوگرافی سفالومتری – که ارتباط بین استخوان ها و بافت نرم را ایجاد می کند – برای ردیابی پیشرفت بیماری استفاده می شود. در روش رادیوگرافی سفالومتری از هر دو عکس کامل و نیمه نما استفاده می شود، اما روش نیمه نما آشکارا سودمندتر است. در حالی که رادیوگرافی سفالومتری را می توان در طول درمان ارتودنسی انجام داد، اکثر متخصصان ارتودنسی فقط یک بار، در ابتدای فرآیند و یک بار دیگر در پایان این کار را انجام می دهند. به منظور ردیابی پیشرفت درمان ارتودنسی، آنها گاهی اوقات انتخاب می کنند که از یک عکس سفالومتریک متفاوت در طول درمان استفاده کنند.

انجام انواع درمان های دندانی مانند ایمپلنت با استفاده از نمودارهای دندانپزشکی مانند پانورامیک، OPG، بایت وینگ و عکس های پری اپیکال که وضعیت دندان ها را نشان می دهد، رادیوگرافی cbct دندان و … با دقت بسیار بالا در مرکز رادیولوژی فک و صورت سعادت آباد در تهران انجام می شود. برای تعیین وقت و یا درخواست اطلاعات بیشتر با کارشناسان رادیولوژی سعادت آباد میدان کاج تماس بگیرید.

عکس رادیولوژی سفالومتری و کاربردهای تصویربرداری

این رادیوگرافی که از نیم رخ بیمار تهیه می شود، می تواند برای بررسی وضعیت بین بافت نرم و استخوان های صورت، موقعیت دندان های قدامی نسبت به فک و ارتباط بین فک بالا و پایین مورد استفاده قرار گیرد. همچنین می توان از آن برای بررسی ناهنجاری های استخوانی-دندانی قبل و بعد از درمان ارتودنسی استفاده کرد. خط فرانکفورت به موازات افق تنظیم می شود و سر بیمار به صورت نیم رخ بین لوله و سنسور قرار می گیرد تا این رادیوگرافی ایجاد شود. لب ها باید بدون محدودیت و دندان های عقب باید کاملاً در یک راستا قرار گیرند.

کاربرد رادیوگرافی سفالومتریک در ارتودنسی

 • رادیوگرافی سفالومتری اشعه ایکس به صورت خارج از دهان انجام می شود، به این معنی که در طول عمل هیچ صفحه یا فیلمی در دهان قرار نمی گیرد.
 • حفره های بینی و سینوس هایی که در رادیوگرافی داخل دهانی پنهان شده اند، در رادیوگرافی سفالومتری مشخص می شوند.
 • شما می توانید در مورد مال اکلوژن (جفت شدن غیر طبیعی دندان ها) و مسائل مربوط به گاز گرفتن از طریق آن اطلاعات بیشتری کسب کنید.
 • می توان دندان ها را اندازه گیری کرد.
 • مشاهده شکستگی ها و سایر آسیب های دندانی و فک بسیار رایج است.
 • برنامه ریزی درمان ارتودنسی می تواند از آن استفاده کند.

رادیوگرافی سفالومتریک در ارتودنسی

بیشتر بخوانید: رادیوگرافی دیجیتال چیست

رادیوگرافی سفالومتریک چه کاربردی در ارتودنسی دارد؟

تصاویر سفالومتری می توانند به تعیین منشاء و محل مسائلی که اغلب در سایر تصاویر رادیوگرافی اشعه ایکس قابل مشاهده نیستند کمک کنند. علت مال اکلوژن نیز در تصاویر رادیوگرافی سفالومتری قابل مشاهده است. اسکن سفالومتریک می تواند نشان دهد که آیا جبران دنتوآلوئولار یا رشد دیسپلاستیک علت مال اکلوژن در بیماران با تغییرات اسکلتی است. این تصاویر تعیین می کنند که آیا مال اکلوژن ناشی از انحرافات اسکلتی یا آلوئولی است.

مزایا و کاربرد رادیوگرافی سفالومتریک در ارتودنسی

 • تصاویر عملکردی و دو بعدی فک بالا و پایین ثبت شده است.
 • تصویری از فک کامل با تمام دندان های رویش یافته و پنهان
 • جذب کم اشعه توسط بیمار
 • بیمار راحت تر است زیرا نیازی به گذاشتن فیلم در دهان نیست.
 • می توان آن را برای افرادی که تریسموس مانع از باز کردن کامل یا کلا دهانشان می شود، اعمال کرد.
 • به حداقل رساندن زمان مورد نیاز برای تهیه تصاویر

نحوه آمادگی پیش از انجام رادیوگرافی سفالومتری

به عنوان یک اقدام ایمنی برای محافظت از بدن در برابر اشعه ایکس، ممکن است از شما درخواست شود که یک پیش بند سربی بپوشید. هر نوع فلزی که در ناحیه تصویربرداری وجود داشته باشد می تواند مشکلاتی ایجاد کند. بسیاری از تصویربرداری و رادیوگرافی دندان در دوران بارداری به منظور محافظت از جنین در برابر تشعشعات انجام نمی شود. در صورت نیاز به عکس برداری با اشعه ایکس، اقداماتی برای کاهش تماس جنین در معرض تشعشعات انجام می شود.

نحوه انجام پانورکس و سفالومتری دیجیتال

برای اینکه همه دندان های بیمار، به ویژه تاج ها، به صورت جداگانه قابل رویت باشند، بیمار معمولاً باید یک خلال دندان پلاستیکی را گاز بگیرد. به طور معمول، روش پانورکس دیجیتال حدود یک دقیقه طول می کشد. همانطور که اشعه ایکس در اطراف جمجمه بیمار می چرخد، هر بار فقط بر روی یک ناحیه از آناتومی متمرکز می شود. این اجازه می دهد تا یک تصویر ترکیبی از بلوک فک بالا و فک پایین ایجاد شود. فیلم همزمان با حرکت در جهتی با بازو می چرخد تا تصویری از نواحی جمجمه که اشعه ایکس در معرض آن قرار گرفته است، بگیرد. سرعت فیلم برای مطابقت با سرعت تابش برای نواحی آناتومیک نزدیک قوس دندانی تنظیم شده است.

انواع تصاویر رادیوگرافی سفالومتریک

بیشتر بخوانید: تفاوت رادیولوژی و سی تی اسکن

فرآیند تصویر برداری رادیوگرافی سفالومتری

سرعت فیلم برای مطابقت با سرعت تشعشع در حین رسیدن به نواحی تشریحی نزدیک قوس دندانی تنظیم شده است. با توجه به سرعت متغیر گردش تابش، دندان ها با شفافیت عالی ثبت می شوند، در حالی که سایر اجزای آن مه آلود یا تار خواهند بود.

گرفتن رادیوگرافی سفالومتری اشعه ایکس یک فرآیند بسیار آسان است. تکنسین اشعه ایکس موقعیت بیمار را بر اساس نیازهای خاصی که در هنگام تهیه رادیوگرافی سفالومتری اشعه ایکس ضروری است، با تمرکز بر نمایه بیمار یا نمای جانبی سر، تعیین می کند. نوردهی حدود 10 ثانیه طول می کشد و بین پنج تا شش دقیقه طول می کشد تا تصویر رادیوگرافی اشعه ایکس به دست آید. یکی دیگر از کاربرد رادیوگرافی سفالومتریک در ارتودنسی این است که پس از گرفتن عکس، دندانپزشک تصویر سفالومتریک را ردیابی می کند و از کاغذ ردیابی استفاده می کند تا میزان تاثیر گذاری درمان ارتودنسی بر فک و استخوان اطراف بیماری که تحت درمان ارتودنسی است را تعیین کند و همچنین نمایی به الگوی رشد فک و دندان ها برای دندانپزشک ارائه می دهد.

انواع تصاویر رادیوگرافی سفالومتریک

تصاویر رادیوگرافی سفالومتریک جانبی

یک نوع رادیوگرافی سر را رادیوگرافی سفالومتریک جانبی می نامند. یک پرتو اشعه ایکس عمود بر صفحه ساژیتال بیمار برای گرفتن این نوع تصویر رادیوگرافی استفاده می شود. یک جهت گیری رایج سر که هر فرد ممکن است تکرار کند، موقعیت طبیعی سر است. این یک روش معمول هنگام تجزیه و تحلیل ساختار دندانی با استفاده از تصاویر و رادیوگرافی است. مزیت گرفتن تصویر سفالوگرام با سر در موقعیت طبیعی آن این است که می توان از یک خط خارج جمجمه به عنوان خط مرجع برای آنالیز سفالومتری استفاده کرد. مشکلات ناشی از تغییر بیولوژیکی خطوط مرجع مغزی با این کار حل می شود.

تصاویر رادیوگرافی سفالومتریک خلفی- قدامی

برای تصویر رادیوگرافی سفالومتری خلفی-قدامی از سر بیمار عمود بر صفحه تاجی با پرتو اشعه ایکس گرفته می شود. کاست فیلم در این رادیوگرافی جلوی صورت بیمار قرار دارد در حالی که منبع اشعه ایکس پشت سر بیمار قرار دارد.

چرا باید از تصاویر رادیوگرافی سفالومتریک استفاده کنیم؟

در درمان ارتودنسی، تصاویر اشعه ایکس بایت وینگ اغلب برای تشخیص پوسیدگی دندان و بیماری لثه استفاده می شود، در حالی که عکس های اشعه ایکس پانورامیک برای دریافت بینشی از وضعیت کلی دندان ها، استخوان فک و هر گونه مشکل در مفصل فک استفاده می شود. با این حال، این تصاویر رادیوگرافی از نظر ارائه نمای کامل بسیار محدود هستند. از آنجایی که اختلالات دندانی اغلب برای چشم انسان قابل مشاهده نیست، برای یک درک کامل کل جمجمه و مشخصات صورت، از جمله بافت های نرم، نیاز است.

هزینه رادیوگرافی سفالومتری

هزینه رادیوگرافی سفالومتری

هزینه و قیمت عکس سفالومتری را می توان با محدوده قیمتی مشخصی دارد که بسته به مرکز عکس برداری  متفاوت است. هزینه برخی از انواع عکس برداری شامل بیمه می شوند.

عوارض رادیولوژی یا رادیوگرافی سفالومتری

رادیولوژی مشکل یا دلیلی برای نگرانی نیست و قرار گرفتن در معرض تابش آنقدر کم خواهد بود که با استفاده از اقدامات ایمنی مانند پیش بند سربی نمی توان آن را اندازه گیری کرد. به طور کلی در دوران شیردهی یا بارداری باید از انجام رادیولوژی اجتناب شود.عوارض عکس رادیولوژی مانند سوختگی پرتوی و جهش ژنی نادر هستند، اما باید قبل از انجام این روش در نظر گرفته شوند.

رادیوگرافی پری اپیکال یا تک دندان چیست؟

یک روش رایج تصویربرداری داخل دهانی، رادیوگرافی پری آپیکال یا تک دندانی است. رادیوگرافی پری اپیکال اطلاعات مهمیدر مورد دندان و استخوان های اطراف آن را نشان می دهد. علاوه بر این، رادیوگرافی پری آپیکال، استخوان های محافظ دندان و همچنین کل دندان را از تاج تا انتهای ریشه نشان می دهد.

لازم به ذکر است که مرکز راديولوژي مهكامه مشفقي آماده انجام رادیوگرافی پری اپیکال یا تک دندان برای کلیه بیماران می باشد و یکی از معتبرترین و عالی ترین مراکز رادیولوژی فک و صورت سعادت آباد در تهران می باشد.شما همچنین می توانید برای اسکن دندان به این راديولوژي تخصص مراجعه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)٪ نظرات

 1. 29/08/1402 در 8:14 ق.ظ

  alipor

  پاسخ

  سلام برای ارتودنسی از چه مدت قبل باید وقت رزرو کرد

  1. 14/10/1402 در 6:41 ق.ظ

   مدیر سایت

   پاسخ

   سلام. برای فوتوگرافی ارتودنسی میتوانید از یک روز قبل با مرکز هماهنگ کنید ، انجام فوتوگرافی همه روزه به جز یک شنبه ها در مرکز انجام میپذیرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *