مطالب علمی

کاربرد رادیوگرافی در تشخیص پوسیدگی‌های دندان چگونه است؟

کاربرد رادیوگرافی در تشخیص پوسیدگی‌های دندان چگونه است؟

به گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ شیراندشت مسئول اجرایی، علمی رشته رادیولوژی در آستانه برگزاری این کنگره در ارتباط با موضوع جایگاه رشته رادیولوژی در دندانپزشکی اظهار کرد: رشته رادیولوژی دهان، فک و صورت از رشته های پاراکلینیک در دندانپزشکی است که این دانش و کاربرد رادیوگرافی به عنوان ابزار تشخیصی قبل از طرح درمان، نقش خود را در تمام رشته های دندانپزشکی، به‌طور موثر اثبات کرده است.

وی افزود: در سال‌های اخیر با ظهور تکنولوژی دیجیتال و انواع عکس دندان مانند رادیوگرافی CBCT دندان ، دقت و سهولت مراحل رادیوگرافیک ایجاد شده است؛ همچنین با کاهش میزان تابش اشعه و بهداشت و ایمنی اشعه، استفاده مناسب از انواع رادیوگرافی های دندانپزشکی کمک شایانی به تشخیص پوسیدگی‌ها، شکستگی‌ها و ضایعات داخل استخوان شده است. 

عکس سه بعدی دندان | مزایا و موارد استفاده عکس ۳D دندان

راهکارهای پیشگیری از پوسیدگی‌های وسیع دندان

مسئول اجرایی، علمی رشته رادیولوژی در دوازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران ادامه داد: انواع رادیوگرافی‌های دندانپزشکی کمک شایانی حتی در بیماری‌های مفصل گیجگاهی کرده است.

وی عنوان کرد: در موارد پیچیده استفاده از تصویر بردای کامپیوتری در برش‌های معین و یا MRI در تشخیص ضایعات بافت نرم، ارتباط بین رشته ای دندانپزشکی و رادیولوژی را بیش از پیش در ارزیابی موارد تحت درمان دندانپزشکی نشان داده است.

مسئول اجرایی، علمی رشته رادیولوژی در دوازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران خاطرنشان کرد: در پیشگیری از پوسیدگی‌های وسیع در مراکز بهداشت ودانشکده ها، بخش رادیولوژی جزو لاینفک در بحث پاراکلینیک است و با رعایت اصول ایمنی، می‌تواند از تکرار رادیوگرافی‌های غیر ضروری جلوگیری کند.

گفتنی است؛ دوازدهمین کنگره سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران با شعار« سلامت دهان و دندانپزشکی در هزاره سوم » در تاریخ ۱۹ تا ۲۲ دی ماه سال جاری در مرکز همایش‌های برج میلاد با حضور اساتید برجسته و صاحب نظران این حوزه برگزار می‌شود.

بیشتر بخوانید : فرق رادیولوژی با رادیوگرافی چیست؟

رادیولوژی دندان سعادت آباد دکتر مشفقی یک مرکز عکس برداری دهان و دندان است که درصورت نیاز می توانید با مراجعه به آنجا از خدماتشان بهره ببرید

Rate this post٪ نظرات

 1. 25/05/1402 در 7:36 ق.ظ

  بهناز نگهبان

  پاسخ

  سلام اشعه رادیولوژی در دوران شیردهی عوارض داره؟

  1. 11/10/1402 در 6:02 ق.ظ

   مدیر سایت

   پاسخ

   سلام. خیر با مشورت پزشک امکان پذیر هست و اینکه ما در مرکز از محافظ اشعه استفاده می‌کنیم که میزان دریافت اشعه رو به شدت کاهش میده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *