مطالب علمی

پالپوتومی چیست؟

پالپوتومی چیست

زمانی که اولین بار صحبت از پالتومی برای اطفال به میان می آید ممکن است برایتان سوال باشد که پالپوتومی چیست و چه کاربردی دارد؟ و شاید برایتان نگران کننده باشد چون مربوط به سلامت دندان کودک دلبند شماست. پالتومی روش درمانی دندانپزشکی است که از آن برای درمان عفونت، پوسیدگی، آسیب دیدگی دندان های شیرین کودکان استفاده می شود. در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که پالپوتومی چیست و در چه افرادی انجام می شود.

پالپوتومی چیست؟

Pulpotomy به عصب کشی دندان شیری گفته می شود. این واژه از پالپ گرفته شده است. همانطور که میدانید پالپ هسته دندان است که در ان عصب ها، رگ های خونی و همچنین بافت همبند دندان جای گرفته است. این بخش با مینای دندان پوشیده شده و محافظت می شود. این بخش با استفاده از رگ های خونی وظیفه تغذیه دندان را بر عهده دارد. گاهی در اثر عفونت، پوسیدگی و … عصب های موجود در پالپ تحریک می شوند یا فرد دچار التهاب پالپ دندان (پالپیت) می شود و کودک با دندان درد مواجه خواهد شد. در این زمان پزشک با پالپوتومی دندان شیری سعی می کند وضعیت دندان کودکی که دچار پالپیت شده را بهبود بخشد. پالپوتومی روش درمانی بسیار موثری است که بیشتر برای کودکان مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال این روش به عنوان درمان اورژانسی موقت برای دندان های دائمی نیز به کار برده می شود.

پالپوتومی چیست؟

اهمیت پالپوتومی دندان شیری (پالپوتومی اطفال) چیست؟

میدانیم که دندان شیری اولین دندانی است که در دهان هر فرد می رویند و با گذشت زمان دندان های دائمی جایگزین آنها خواهند شد. پس وقتی چنین اتفاقی رخ می دهد پالپوتومی دندان شیری چه اهمیتی دارد؟ فایده پالپوتومی دندان شیری (پالپوتومی اطفال) چیست؟

واقعیت این است که دندان های شیری اکثر اوقات به صورت کاملا طبیعی و بدون هیچ مشکلی رشد می کنند. اما زمانی که عفونت یا پوسیدگی دندان عمیق باشد قسمت پالپ دندان کودک آسیب می بیند. در این شرایط واقبی که به دنبال دارد بیشتر از زمانی است که دندان یک فرد بزرگسال عفونت کند. زیرا آسیب دیدگی پالپ دندان کودک  نه تنها بر روی عصب و ریشه های دندان تاثیر می گذارد بلکه مانع از رشد طبیعی دندان های دائمی خواهد شد و روی رشد دندان های دائمی نیز تاثیر منفی خواهد گذاشت.

تفاوت پالپوتومی با عصب کشی دندان

بیشتر افراد گمان می کنند پالپوتومی دندان شیری همان عصب کشی دندان است و هیچ تفاوتی با روش عصب کشی که در افراد بزرگسال مورد استفاده قرار می گیرد ندارد. با این حال گرچه پالپوتومی و عصب کشی به جای یکدیگر به کار می روند اما در کنار شباهت های بسیار زیادشان تفاوت های جزئی نیز با یکدیگر دارند. در ادامه به بررسی تفاوت پالپوتومی با عصب کشی دندان خواهیم پرداخت.

در رابطه با تفاوت پالپوتومی با عصب کشی دندان میبایست گفت، دندان دارای چندین بخش است. بیرونی ترین لایه دندان را مینای دندان تشکیل می دهد. این لایه بسیار سخت است و از لایه های درونی دندان محافظت می کند. لایه میانی، عاج دندان می باشد و درونی ترین لایه را پالپ می نامند. پالپ بخشی است که عصب ها و رگ های خونی دندان در آن قسمت قرار می گیرند.

در شرایطی که در اثر آسیب دیدگی و پوسیدگی قسمت پالپ دندان آسیب ببیند پزشک با عصب کشی تمام قسمت پالپ دندان را حذف می کند و دندان را پر می سازد. اما در پالپوتومی تنها عصب بخشی از پالپ حذف می شود و عصب قسمت های دیگر پالپ که آسیب ندیده اند باقی می مانند. در واقع عصب کشی یعنی حذف کامل عصب پالپ در حالی که پالپوتومی حذف عصب تاج دندان و بخش کوچکی از پالپ می باشد. در پالپوتومی دندان شیری پزشکان قسمتی از پالپ که آسیب دیده برداشته شده و کانال های داخل ریشه را شستشو می دهند. سپس بخش های خالی پالپ پر شده و عاج دندان ترمیم می شود.

اهمیت پالپوتومی دندان شیری (پالپوتومی اطفال) چیست؟

مزایا و معایب پالپوتومی چیست و در چه افرادی انجام می شود؟

اگر پوسیدگی و عفونت دندان شیری نادیده گرفته شود در بزرگسالی شاهد نامرتب بودن دندان کودک خود خواهید بود. در این صورت نیاز به ارتودنسی خواهد داشت. پالپوتومی روش ایده آلی برای درمان پوسیدگی دندان کودکان می باشد. دندان های شیری نسبت به دندان های دائمی پاسخگویی بهتری به حذف بخشی از پالپ دارند. با این حال برای مراقبت از دندان عصب کشی شده لازم است از تاج فلزی استفاده شود.

همچنین در پاسخ به این سوال که مزایا و معایب پالپوتومی چیست میبایست گفت پالپوتومی می تواند دندان درد شدید کودک را برطرف سازد با این حال قدرت و استحکام دندان شیری پالپوتومی شده را کاهش می دهد. با این وجود زمانی که از تاج فلزی ضد زنگ برای دندان مورد نظر استفاده شود این ریسک کاهش می یابد.

فایده پالپوتومی دندان چیست؟ اگر دندان را عصب کشی نکنیم چه می شود؟

دندان های شیری جایگاه امنی برای رشد دندان های دائمی هستند. به همین دلیل باید تا سن 12 سالگی سالم بمانند. اگر پزشک تشخیص پوسیدگی دندان از روی عکس رادیولوژی یا اسکن دندان را بدهد اما والدین توجهی به آن نداشته باشند دندان دچار آبسه و عفونت شدید می شود. در نتیجه مشکل ساز خواهد شد.

رادیوگرافی دندان چیست؟

رادیوگرافی یا تصویربرداری با اشعه ایکس از دندان روشی است که باید قبل از انجام پالپوتومی دندان انجام شود. در رادیولوژی هایی مثل رادیولوژی سعادت آباد میدان کاج یا راديولوژي مهكامه مشفقي با تصویربرداری از دندان می توان از وضعیت سلامت ریشه ها و عصب دندان آگاه شد. در صورتی که عفونت یا درگیری عصب تشخیص داده شود پزشک برای عصب کشی از بی حسی برای کودک استفاده می کند. با این حال اگر کودک بی قراری داشته باشد و از انجام عصب کشی بترسد پزشک راهکارهایی به والدین ارائه خواهد داد تا کودک آرام شود. به عنوان مثال می توان به جای بی حسی از بی هوشی استفاده کرد. عکس رادیوگرافی دندان همانند عکس رادیولوژی لوزه سوم و سایر رادیوگرافی ها می باشد.

فایده پالپوتومی دندان چیست

آیا پالپوتومی برای کودک ایمن است؟

اگر کودک شما به پالپوتومی نیاز داشته باشد دندانپزشک ناحیه اطراف دندان مورد نظر را بی حس می کند تا این عمل تا حد امکان بدون درد باشد. سپس سوراخی در بالای دندان برای دسترسی به پالپ ایجاد می کند. پالپ بیمار برداشته شده و آن ناحیه تمیز و ضدعفونی می شود. سپس دندانپزشک ممکن است دارویی را در محفظه پالپ قرار دهد تا روند بهبودی سریع تر پیش برود. همچنین قسمت تاج نیز ممکن است برای محافظت بیشتر بر روی دندان گذاشته شود.

روش جایگزین پالپوتومی دندان چیست؟

با وجود مزایای پالپوتومی دندان شیری بعضی از والدین تمایلی به استفاده از این روش ندارند. در این صورت اگر کودک نمی تواند درد دندان را تحمل کند چاره ای جز کشیدن دندان شیری وجود ندارد. با این حال اگر دندان های شیری قبل از رشد دندان های دائمی کشیده شوند دندان های مجاور از محل خود منحرف شده و در نتیجه دندان های دائمی نامرتب رشد می کنند. برای جلوگیری از این مشکل پس از کشیدن دندان شیری باید از فضای نگهدارنده سفارشی استفاده کرد.

البته گاهی اوقات کشیدن دندان شیری عوارضی مثل خونریزی، درد دندان شدیدتر و عفونت را نیز به دنبال دارد. پس چاره این مشکل هنگام کشیدن دندان یا پالپوتومی دندان شیری (پالپوتومی اطفال) چیست؟ در این زمان با کاهش اثر بی حسی، کودک ممکن است کمی احساس دندان درد داشته باشد. در این صورت پزشک می تواند با تجویز آنتی بیوتیک و داروهای مسکن باعث کاهش درد و جلوگیری از عفونت دندان شود.

 

4/5 - (1 امتیاز)٪ نظرات

 1. 27/09/1402 در 5:40 ق.ظ

  نسترن امیدی

  پاسخ

  وقت بخیر.. پالپوتومی دندان فقط برای کوکان انجام میشه؟

  1. 11/10/1402 در 5:36 ق.ظ

   مدیر سایت

   پاسخ

   سلام.بله هم او پی جی هم عکس تک دندان برای کودکان انجام میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *