مطالب علمی

هر چیزی که لازم است درباره رادیوگرافی دندان بدانید

پست نگهدارنده تصویر

از جمله روش های تشخیص دادن مشکلاتی مانند پوسیدگی دندان، نقایص فک و دندان، آبسه دندان و همچنین انواع ناهنجاری‌ ها و البته آسیب ‌های دیگر، استفاده کردن از دوربین ها و همچنین دستگاه های  رادیوگرافی می باشد. در رادیوگرافی داخل دهانی، نوار اشعه X درون دهان قرار داشته و در رادیوگرافی خارج دهانی، نوار اشعه ایکس در خارج از دهان قرار دارد. توجه داشته باشید که دستگاه‌ های رادیوگرافی در حوزه دندانپزشکی دارای انواع گوناگونی هستند و به‌ طور کلی رادیوگرافی‌ ها به دو دسته اصلی داخل دهانی و خارج دهانی تقسیم می‌ شوند.

درباره اشعه ایکس چه می دانید؟

همانطور که می دانید اشعه ایکس نوعی انرژی می باشد که قادر است از اجسام جامد عبور کرده و یا توسط آن ‌ها جذب گردد. از طرفی دیگر انرژی مذکور توسط اجسام متراکم مثل استخوان ها و دندان ‌ها نیز جذب شده و به‌ صورت مناطقی با رنگ روشن ظاهر می گردد. از طرفی دیگر اشعه x  از اجسام کم ‌تراکم مانند لثه ‌ها و گونه‌ ها عبور کرده و به‌ صورت نواحی تیره روی فیلم ظاهر می گردد. به ‌همین علت، تصاویر حاصل شده از داخل دندان‌ ها و همچنین لثه ‌ها برای بررسی و شناسایی مشکلاتی مانند حفره ‌ها و پوسیدگی دندان و وجود دندان‌های نهفته به شدت مناسب هستند. در ادامه قصد داریم تا به نکات بیشتری در خصوص اینکه رادیوگرافی دندان چیست اشاره نماییم. بنابراین اگر قصد افزایش اطلاعات خود در این زمینه را دارید، تا پایان این بخش همراه ما باشید.

رادیوگرافی دندان

همانطور که می دانید تصویربرداری دندان با اشعه ایکس به طور معمول به صورت سالیانه و با مراجعه به دندانپزشک انجام می شود. از طرفی دیگر تصویربرداری ‌ها همچنین می‌ توانند با درخواست دندانپزشک به دلیل یافتن مشکل یا درمان دندانی، به تعداد دفعات بیشتری به کار گرفته شوند. از جمله مواردی که بر روی تصویربرداری دندانپزشکی با اشعه x تاثیرگذار هستند، می توان به این موارد اشاره نمود: سن، سلامت فعلی دهان و دندان، سابقه بیماری‌های لثه، پوسیدگی دندان و یا نشانه‌های بیماری دهانی. بنابراین در صورتی که بیمار جدیدی باشید، به احتمال زیاد تحت پرتونگاری دندانی قرار خواهید گرفت تا دندانپزشک جدید شما بتواند تصویری شفاف از سلامت دندان شما را به دست آورد.

همچنین بخوانید: کاربرد رادیوگرافی سفالومتریک در ارتودنسی

آیا برای انجام رادیوگرافی دندان نیاز به آمادگی است؟

جالب است بدانید که این تصویربرداری به هیچ نوع آمادگی خاصی نیاز ندارد و تنها کاری که باید انجام دهید، مسواک زدن قبل از مراجعه به بخش تصویربرداری می باشد.

توجه داشته باشید همانطور که ذکر کردیم انواع تصویربرداری دندانی با اشعه ایکس به‌ صورت کلی به دسته تصویربرداری ‌های داخل دهانی و تصویربرداری ‌های خارج دهانی تقسیم می‌شود. از طرفی دیگر بهتر است بدانید که رادیوگرافی ‌های داخل دهانی رایج‎ ترین نوع تصویربرداری اشعه ایکس می باشند که هر کدام جنبه‌ های مختلفی از دندان را نشان می ‌دهند. از طرفی دیگر تصویر برداری خارج دهانی نیز جهت تشخیص مشکلات دندانی فک و همچنین جمجمه به کار می ‌روند.

نکته قابل توجه دیگر این است که باید بدانید رادیوگرافی دندان با هدف ارزیابی سلامت دهان انجام می‌شود. در این نوع تصویربرداری از پرتوهای x با دز پایین برای ایجاد تصاویر داخل دهانی لثه ها و دندان ها استفاده می گردد. این تصاویر می‌توانند کمک زیادی به دندانپزشک جهت شناسایی مشکلات دندانی مانند حفره‌ ها، پوسیدگی دندان و همچنین دندان ‌های آسیب ‌دیده نمایند.

شاید برایتان مفید باشد: تشخیص عفونت ریشه دندان با رادیوگرافی

رادیوگرافی دندان چیست؟

اکنون نوبت به بررسی دقیق تر این پرسش که رادیوگرافی دندان چیست و نحوه انجام چگونه است می باشد. همانطور که پیش تر ذکر کردیم تصویربرداری دندان با اشعه x معمولا سالانه با مراجعه به دندانپزشک انجام می‌گیرد. با این وجود تصویربرداری‌ ها همچنین می‌توانند با درخواست دندانپزشک برای یافتن مشکل یا درمان دندانی به خصوص، به تعداد دفعات بیشتری به کار گرفته شوند.

بیشتر بخوانید :تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی در چیست؟

فواید عکس دندان(رادیوگرافی) چیست؟

رادیوگرافی دندان یا همان عکس دندانپزشکی هم در کودکان و هم در بزرگسالان انجام می ‌شود. جالب است بدانید که کودکان ممکن است بیش از بزرگسالان به تصویربرداری با اشعه ایکس نیاز داشته باشند؛ به این دلیل که دندانپزشکان نیازی به نظارت بر رشد دندان‌ های دائمی آن ‌ها دارند. این فرایند می تواند به شخص دندانپزشک در جهت ارزیابی زمان دقیق کشیدن دندان ‌های شیری کودک و همچنین پیشگیری از بروز دندان‌های نهفته و یا نامنظم کمک کند. به این ترتیب، احتمال اینکه شخص در آینده به ارتودنسی نیاز داشته باشد، به حداقل میزان ممکن می رسد.

خطرات رادیوگرافی دندان با اشعه ایکس چیست؟

با وجود اینکه در تصویربرداری دندان از اشعه ایکس استفاده می ‌شود اما توجه داشته باشید که میزان آن به اندازه ای کم می باشد که برای کودکان و بزرگسالان، ایمن محسوب می‌شود. همچنین در صورتی که دندانپزشک شما از تصویربرداری های دیجیتال به جای فیلم‌ های معمولی استفاده کند، خطرات ناشی از پرتوگیری کاهش چشمگیری خواهد یافت. بنابراین توصیه می کنیم حتما در انتخاب دندانپزشکی، توجه زیادی داشته باشید.

جالب است بدانید که برای تصویربرداری یک پیش ‌بند محافظ بر روی قفسه سینه، شکم و لگن قرار گرفته تا از پرتوگیری ناخواسته به اندام‌ های حیاتی بدن جلوگیری شود. همینطور احتمال دارد که یک محافظ تیروئید نیز بر روی غده تیروئید قرار داده شود. لازم به ذکر است که زنان باردار، کودکان و یا زنانی که در سن باروری هستند، باید از یک پیش‌بند سربی محافظ نیز استفاده کنند. بنابراین پیشنهاد می کنیم پیش از انجام رادیوگرافی دندان حتما با دکتر متخصص، در خصوص شرایط خود، صحبت کنید.

از طرفی دیگر باید به این مسئله نیز توجه داشت که رادیوگرافی دندان در دوران بارداری یک موقعیت استثنا می باشد. به همین دلیل زنان باردار یا زنانی که احتمال بارداری در آن‌ها وجود دارد، باید از دریافت هرگونه اشعه ایکس خودداری نمایند؛ چراکه این پرتوگیری برای رشد جنین ایمن نمی باشد. به همین جهت پیش از هر اقدامی باید با پزشک به مشورت کرده و تمامی موارد را با وی در میان بگذارید.

همچنین مطالعه کنید: تشخیص پوسیدگی دندان از روی عکس رادیولوژی

انواع رادیوگرافی دندان با تصویربرداری داخل دهانی

لازم به ذکر است که انواع مختلفی از روش ‌های تصویربرداری دندان با اشعه ایکس نیز وجود دارند که هر یک نماهای متفاوتی از دندان را ثبت می ‌کنند. در ادامه به معرفی معروف ‌ترین روش‌های تصویربرداری داخل دهانی می پردازیم.

رادیوگرافی دندان بایت وینگ(Bitewing) 

در این تکنیک، بیمار یک قطعه کاغذی مخصوص را گاز گرفته و در همان زمان تصویربرداری انجام می‌شود. از مزایای این روش می توان به این موضوع اشاره کرد که با این روش، دندانپزشک قادر است تاج‌ های دندان را به راحتی مشاهده نماید. این نوع تصویربرداری جهت بررسی حفره‌ های دندان ‌ها (منظور حفره های بین دندانی می باشد) بسیار مناسب است.

رادیوگرافی دندان اکلوزال (Occlusal)

از مزایای این نوع تصویر برداری می توان به این نکته اشاره کرد که تصویربرداری اکلوزال در یک شات تمامی دندان ‌ها را نمایش می ‌دهد و این تصویر برداری زمانی انجام می ‌شود که فک بیمار بسته باشد. با این تصویربرداری دندانپزشک می تواند روی هم قرار گرفتن دندان‌ های بالایی و پایینی را به خوبی مشاهده کند. همچنین دندانپزشک قادر است ناهنجاری ‌های آناتومیکی کف و یا طاق دهان را نیز به خوبی مشاهده نماید.

رادیوگرافی دندان پری اپیکال (تک دندان)

توجه داشته باشید که در هر تصویر برداری پری اپیکال، تمام قسمت‌ های یک دندان از فک فوقانی یا فک دندانی و از ریشه تا تاج به تصویر کشیده می ‌شوند. با این نوع تصویربرداری هرگونه تغییرات غیر معمول در ریشه و همچنین ساختارهای استخوانی آن نیز نشان داده می‌شود.

سخن پایانی

در این مقاله تمامی سعی خود را کردیم تا به این پرسش که رادیوگرافی دندان چگونه انجام می شود یا همان نحوه انجام رادیوگرافی دندان پاسخ کامل و جامعی دهیم. از طرفی دیگر به معرفی انواع رادیوگرافی دندان نیز پرداختیم. پیشنهاد می کنیم حتما پیش از هر اقدامی با پزشک خود مشورت نمایید تا احتمال بروز هرگونه مشکل را به حداقل میزان خود برسانید.

ممنون از اینکه تا پایان این بخش با موضوع رادیوگرافی دندان چیست همراه ما بودید.

 

Rate this postدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *