مطالب علمی

میزان اشعه رادیوگرافی دندان چقدر است؟

میزان اشعه رادیوگرافی دندان

آیا از میزان اشعه رایوگرافی دندان اطلاع دارید؟ آیا این اشعه ها برای افراد مضر است؟ آیا با نحوه تعیین میزان اشعه پراکنده اطراف دستگاه رادیوگرافی دندان آشنایی دارید؟ ما در این مقاله درباره موضوعات فوق صحبت خواهیم کرد.

رادیوگرافی دندان چیست؟ به تصویر دندان ها که توسط سنسورهای دستگاه گرفته می شود، رادیوگرافی یا عکس opg دندان گفته می شود. پزشک برای بررسی سلامت دهان و دندان از عکسهای رادیوگرافی استفاده می کند تا به کمک آن ها مشکلاتی مانند دندان های آسیب دیده، حفره، پوسیدگی و عفونت دندانی را شناسایی نماید.

رادیولوژی سعادت آباد میدان کاج به دستگاه های پیشرفته مجهز بوده و از دهان و دندان بیماران عکسهای دیجیتالی با میزان اشعه پایین می گیرند. بنابراین شما در صورت نیاز و تجویز پزشک می توانید از این مرکز عکس CBCT دندان را نیز تهیه نمایید.

کاربرد رادیوگرافی دندان

میزان اشعه رادیوگرافی دندان برای انجام عکس تکی یا OPG کامل دندان ها متفاوت است. در ادامه مقاله کاربرد رادیوگرافی دندانی را مورد بررسی قرار می دهیم. با عکس opg دندان سعادت آباد می توان مشکلات دندانی مانند پوسیدگی را تشخیص داده و به درمان آن بپردازیم. از دیگر کاربرهای عکس او پی جی دندان سعادت آباد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

میزان اشعه رایوگرافی دندان

روش های رایوگرافی دندان

در ادامه مقاله، قبل از این که میزان اشعه رادیوگرافی دندان را مورد بررسی قرار دهیم، ابتدا درباره روش های گرافی دهان و دندان را بیان کرده سپس در مورد هر کدام میزان اشعه دریافتی در رایوگرافی دندان را مورد بررسی قرار می دهیم.

لازم به ذکر است که رادیوگرافی دندانی به دو دسته داخل و خارج دهانی تقسیم بندی می شود. در رادیوگرافی دهانی، سنسور عکسبرداری در داخل دهان قرار می گیرد ولی در رادیوگرافی خارج دهانی سنسور در بیرون از دهان عکسبرداری را انجام می دهد.

رادیو گرافی داخل دهانی

گرافی داخل دهانی رایج ترین و شایع ترین نوع بوده که از تمام جزئیات دندان ها عکس برداری می کند. از انواع رادیوگرافی داخل دهانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بایت وینک

رادیوگرافی بایت وینک دندان چیست؟ گرافی جهت نشان دادن ارتباط دندان ها برای تشخیص پوسیدگی بین دندان های عقب و تغییر ضخامت استخوان ها به دلیل بیماری های لثه

 • پری اپیکال

رادیوگرافی پری اپیکال یا تک دندان چیست؟  به گرافی جهت نشان دادن مشکلات اطراف ریشه دندان ها و درمان N2 گفته می شود و همچنین جهت نشان دادن ارتفاع هر دندان از تاج تا ریشه و قسمت بنیادی کاربرد دارد.

 • رادیوگرافی اکلوزال

به گرافی و عکسبرداری جهت نشان دادن سطح اکلوزال دندان ها و تمام طاق فک بالا و پایین گفته می شود که از سایر گرافی های داخل دهانی بزرگتر است.

شاید این مقاله برای شما مفید باشد : اکلوزال چیست؟

دوز اشعه در رادیوگرافی دهان و دندان

رادیو گرافی خارج دهانی

در رادیوگرافی خارج دهانی بیشتر فک و جمجمه مورد بررسی قرار می گیرد. از انواع گرافی خارج دهانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رادیوگرافی پانورامیک

به عکسبرداری از تمام محوطه دهان، دندان های بالا و پایین پانورامیک گفته می شود که کمک به تشخیص دندان های نهفته، تومورها و کیست ها می کند.

 • پانورکس و سفالومتری دیجیتال

به عکسبرداری از یک سمت سر جهت نشان دادن رابطه بین دندان ها و فک ها گفته می شود. کاربرد رادیوگرافی سفالومتریک در ارتودنسی می باشد.

 • مخروطی توموگرافی کامپیوتری

به عکسبرداری سه بعدی از سازه های دندانی، بافت نرم، عصب ها و استخوان ها گفته می شود. برای انتخاب و قرار دادن ایمپلنت های دندان کاربرد دارد، همچنین جهت تشخیص مشکلات پریودنتال، ریشه دندان ها، فک ها و تشخیص کیست ها، تومورها و شکستگی دهان و صورت مورد استفاده قرار می گیرد.

 • سی تی اسکن دندان: استفاده برای ایمپلنت دندان
 • سیالوگرافی

این نوع گرافی با تزریق نوعی رنگ درون غد بزاقی انجام شده و جهت تشخیص مشکلاتی مانند انسداد یا سندرم شوگرن کاربرد دارد.

 • توموگرافی

این رادیوگرافی برای برش خاصی از دهان برای بررسی قسمتهایی که به سختی قابل مشاهده می باشند، کاربرد دارد.

رایوگرافی دیجیتال چیست؟ نوع دیگری از رادیو گرافی است که جدید ترین روش تصویر برداری محسوب شده و به عنوان رادیوگرافی دیجیتال می توان از آن نام برد. این روش برای عکسبرداری از دهان بیمار کاربرد دارد.  در رادیولوژی مهکامه مشفقی برای بیماران از این نوع دستگاه که میزان دوز اشعه دریافتی در رادیوگرافی دندان پایین می باشد، استفاده می کنند.

دوز اشعه در رادوگرافی دندان

دوز اشعه در رادوگرافی دندان

میزان اشعه رادیوگرافی دندان که در دندان پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد، بسیار کم می باشد. دوز اشعه در رادیوگرافی دهان و دندان چهار عدد عکس معمولی بایت ونیک یا پری اپیکال حدود پنج هزارم میلی سیورت بوده، معادل یک روز اشعه فرابنفشی است که به طور عادی هر فرد در شبانه روز دریافت می کند.

در تصویربرداری پانورامیک میزان اشعه دریافتی در رادیوگرافی دندان دو برابر عکسهای معمولی است و میزان اشعه عکس دندان نسبت به سی تی اسکن ئ اشعه گامایی که در پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد، بسیار ناچیز می باشد.

خطرات رادیوگرافی و راه های کاهش خطرات در برابر اشعه X

بعد از این که میزان اشعه رادیوگرافی دندان را مور بررسی قرار دادیم، می خواهیم ببینیم این اشعه ها چقدر خطر داشته و از طریق چه راه هایی می توان خطرات را کاهش داد.

امروزه از رادیوگرافی دیجیتال برای عکس برداری از دندان ها به دلیل خطرات کمی که دارد، به صورت گسترده استفاده می شود. در رادیولوژی فک و صورت سعادت آباد از این تکنولوژی برای کاهش خطرات اشعه استفاده می کنند. با این روش عکس برداری، میزان اشعه دریافتی در رادیوگرافی دندان بسیار کاهش می یابد.

بهتر است برای کاهش خطرات احتمالی به مراکزی بروید که از دستگاه های قدیمی استفاده نمی کنند. در رادیولوژی دندان میدان کاج از دستگاه های پیشرفته و جدید جهت کاهش خطرات احتمالی پرتوهای ایکس استفاده می کنند.

رادیوگرافی دندان در بارداری برای زنان باردار در هر ویزیت تا چهار واحد مجاز می باشد. با در نظر گرفتن این نکته که جنین در سه ماهه اول بارداری نباشد. در صورت اضطرار بیمار به دستور پزشک باید از روپوش های سربی دو لایه استفاده کند تا به جنین آسیب نرسد. برای اطفال نیز در صورت نیاز از تیروئید بند استفاده می کنند.

میزان اشعه رادیوگرافی دندان

نتیجه گیری

در این مقاله درباره میزان اشعه رادیوگرافی دندان اطلاعات کافی در اختیار شما قرار دادیم. همچنین انواع روش های گرافی دندان و کاربرد آن ها را برایتان معرفی کردیم و بیان کردیم که برای جلوگیری از خطرات احتمالی اشعه های دستگاه رادیوگرافی بهتر است از مراکز معتبر مانند رادیولوژی دندان سعادت آباد برای عکس برداری دندان هایتان استفاده کنید.

 

4/5 - (2 امتیاز)٪ نظرات

 1. 29/08/1402 در 8:04 ق.ظ

  رضا رحمتی

  پاسخ

  سلام و خداقوت . خیلی ممنون بابت رائه مطالب و نکات عالی و کلیدی

  1. 09/10/1402 در 8:24 ق.ظ

   مدیر سایت

   پاسخ

   سلام دوست عزیز.رضایت شما باعث افتخار مجموعه ماست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *