مطالب علمی

لمینیت دندان چیست؟

لمینت دندان

لمینیت دندان امروزه یکی از رایج ترین روش های اصلاح مشکلات خفیف دندانی محسوب می شود. برای روی آوردن به این روش درمانی ابتدا باید بدانیم که لمینیت چیست و دقیقا چه کاری انجام می دهد.

چگونگی ترمیم دندان

لمینیت دندان چیست؟

لمینیت دندان که به ونیر نیز معروف است، لایه ای از مواد مخصوصی است که همرنگ دندان است. این مواد با اهداف مختلفی مانند درمان شکستگی دندان، کم کردن فاصله میان دندانها، و یا تغییر رنگ، شکل یا ارتفاع دندانها مورد استفاده قرار می گیرند. ممکن است که ونیرها داخل مطب یا کلینیک دندانپزشکی ساخته شوند. در این صورت جنس مواد تشکیل دهنده ونیر از کامپوزیت یا مواد ترمیم کننده ایست که همرنگ دندان هستند. این نوع معمولا به ونیر کامپوزیتی شهرت دارد. نوع دوم ونیر در لابراتوار تولید می شود و مواد اصلی تشکیل دهنده آن سرامیک است. این نوع را ونیر سرامیکی می نامند. ونیرها نیاز اندکی به تراش دارند و بسیار زیبا هستند، به همین دلیل اولین طرحی که برای اصلاح دندان های پیشین داده می شود معمولا استفاده از ونیر دندان است.

بایدها و نبایدهای رادیوگرافی دندان

تفاوت لمینیت کامپوزیتی و سرامیکی

تفاوت لمینیت کامپوزیتی و سرامیکی در این است که: لامینت‌های سرامیکی مقاومت بیشتر و ثبات رنگ بالاتری نسبت به کامپوزیتی دارند و ظاهر زیبای دندان را به مدت بیشتری حفظ میکنند.

بیشتر بخوانید —–> فرق لمینت و لومینیرز

مزیت اصلی لمینیت های کامپوزیتی نسبت به انواع سرامیکی، قیمت ارزان‌تر و تراش کمتر دندان و نیز زمان ساخت کمتراست.

لمینیت دندان برای اصلاح مشکلات دندان های قدامی یا جلویی که چندان شدید نباشند، به کار می رود. مهم ترین مسئله این است که دندان دچار آسیب های زیادی نباشد و مشکلات آن در حد آسیبهای ظاهری مینای دندان باشد. در صورتیکه دندان دچار پوسیدگی وسیع باشد، یا اینکه به هم ریختگی دندان ها بسیار زیاد و پیچیده باشد، بهتر است که با کمک دندانپزشک درمان هایی مانند روکش های زیبایی و یا ارتودنسی مد نظر قرار بگیرد.

لمینت ها بسیار نازکند و اگر فشار زیادی به آنها وارد شود، احتمال شکستنشان وجود دارد. به همین دلیل پیش از انجام درمان لمینیت باید مطمئن شد که بیمار از دندان قروچه رنج نمی برد. زیرا ابتلا به این وضعیت باعث میشود که به طور ناخواسته فشاری بیش از اندازه به ونیرها وارد شود و در نتیجه آنها را بشکند. در این موارد توصیه می شود که از درمانهای جایگزینی و کاشت دندان استفاده کرد. معمول ترین و مطمئن ترین این درمانها ایمپلنت دندان است.

یکی دیگر از راه های تشخیص مشکلات دندان رادیوگرافی cbct است که برای انجام  این رادیوگرافی می توانید به رادیولوژی دکتر مشفقی که یکی از مراکز عکس سی بی سی تی در تهران است مراجعه کنید.

Rate this postدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *