مطالب علمی

رادیولوژی چیست و چه کاربردی دارد؟

رادیولوژی چیست

به احتمال خیلی زیاد، همه شما دوستان تاکنون حداقل یک بار، کلمه ی رادیولوژی را از کسی شنیده اید یا آن را در جایی خوانده اید و شاید برایتان سوال شده باشد، که رادیولوژی چیست برای یافتن پاسخ پرسشتان تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

رادیولوژی در اصل از دو کلمه رادیو و لوژی تشکیل شده است که رادیو به معنای اشعه و یا موج تابش است و لوژی نیز به معنای بیان است. پس رادیولوژی به معنای بیان کردن مطالبی از دید اشعه است. رادیولوژی که با عنوان علم تصویر برداری نیز شناخته می شود، شاخه ای از علم پزشکی است. رادیولوژی برای تشخیص بیماری ها از انرژی تابشی استفاده می کند. شاید برایتان سوال پیش آمده باشد، که رادیولوژی چه چیزی را نشان می دهد در این مورد باید بگوییم که رادیولوژی همچنین با عنوان تصویربرداری تشخیصی یا پرتوشناسی نیز شناخته می شود که پزشکان با استفاده از آن می توانند، درون بدن افراد را مشاهده کنند و هر چیزی که در بدن بیماران اتفاق میفتد را درک کنند. رادیولوژی مستقیما با اشعه ایکس کار می کند و تصاویر اعضای داخل بدن را با استفاده از عوامل مختلف فیزیکی و یا میدان مغناطیسی تولید می کند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، قبل از کشف علم رادیولوژی تنها پس از مرگ بیمار، پزشکان می توانستند اعضای داخلی بدن بیمار را مشاهده و معاینه کنند. در آن زمان پزشکان قبل از مرگ بیمار فقط اعضای خارجی و سطحی بدن و خروجی های بدن را می توانستند معاینه کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه رادیولوژی و دریافت پاسخی دقیق تر برای سوال رادیولوژی چیست؟ در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

اگر نیاز به اسکن دندان دارید می توانید به رادیولوژی دکتر مهکامه مشفقی مراجعه کنید.

رادیولوژی چه کاربردی دارد ؟

رادیولوژی چیست؟

در این قسمت از مقاله به پاسخ دقیق تر سوال رادیولوژی چیست و چه کاربردی دارد می پردازیم. همانطور که در قسمت قبل گفتیم، رادیولوژی که جزو روش های غیرتهاجمی تصویربرداری شناخته می شود، مجموعه ای از روش های مختلف تصویربرداری از اعضای داخلی بدن است که در تشخیص بیماری موثر است. با استفاده از علم رادیولوژی روند تشخیص بیماری سریع تر و دقیق تر پیش می رود. پس متوجه می شویم که هدف از انجام رادیولوژی تشخیص بیماری ها و مشکلات اعضای داخلی بدن و همچنین جلوگیری از ادامه یافتن درد و ایجاد آسیب و صدمه پیش از جدی شدن مشکل است. رادیولوژی اولین ارزیابی از وضعیت بیمار است، که باید انجام شود و اختلالات و مشکلات مختلف در سیستم داخلی بدن را تشخیص می دهد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید، پزشک متخصصی که کار رادیولوژی را انجام می دهد، رادیولوژیست نامیده می شود. رادیولوژیست ها با تجزیه و تحلیل عکس های گرفته شده توسط اشعه ایکس، به تشخیص اختلالات و بیماری ها کمک می کنند. مثلا با استفاده از رادیولوژی می توان عارضه هایی همچون سرطان را تشخیص داد. گاهی پس از تشخیص بیماری با رادیولوژی برای درمان بیماری هایی همچون سرطان می توان از پرتودرمانی یا رادیوتراپی استفاده کرد. تاکنون دیگر متوجه شدید که رادیولوژی چیه؟ و پاسخ سوال رادیولوژُی چه کاربردی دارد؟ را پیدا کردید. همچنان در ادامه این مقاله کاربردی با ما همراه باشید، تا به اطلاعات بیشتر و همچنین دقیق تری درباره اینکه رادیولوژی برای چیه؟ و انواع رادیولوژی دست پیدا کنید.

برای مطالعه:

تفاوت راديولوژی و راديوتراپی چیست؟

رادیولوژی چگونه انجام می‌شود

مقاله مربوط به عکس سه بعدی دندان نیز ممکن است برای شما مفید باشد.

چرا رادیولوژی مهم است؟

هر بخش در حوزه مراقبت های بهداشتی به رادیولوژی متکی است، از جمله:

عمل جراحی
اطفال
زنان و زایمان
انکولوژی
تروما
طب اورژانسی
بیماری عفونی

در بسیاری از موارد، تشخیص زودهنگام می‌تواند جان بیماران را نجات دهد، از جمله بیماران مبتلا به سرطان. پزشکان خانواده و پزشکان اورژانس بدون تصویربرداری تشخیصی نمی توانند به طور مؤثر بیماران را مدیریت کنند، به همین دلیل است که برای یافتن تشخیص و دوره درمان مناسب به رادیولوژی متکی هستند.

شناخت انواع رادیولوژی

حالا که متوجه شدید که رادیولوژی چیست؟ در این قسمت انواع رادیولوژی را نیز به شما معرفی می کنیم و به پاسخ سوال رادیولوژی برای چه بیماری است؟ نیز دست می یابید. چهار نوع رادیولوژی وجود دارند که عبارتند از:

 • رادیولوژی تشخیصی
 • رادیولوژی مداخله ای
 • انکولوژی رادیولوژی
 • رادیولوژی فیزیک پزشکی

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا باهم به بررسی تک تک این روش های رادیولوژی بپردازیم.

رادیولوژی تشخیصی

رادیولوژی تشخیصی در اصل شامل رادیولوژی عمومی مغز و اعصاب، قفسه سینه، پستان، اسکلتی عضلانی، شکمی و کودکان می شود و اطلاعاتی را در رابطه با بیماری ها و مشکلاتی که در ساختار درونی و سیستم بدن افراد وجود دارند، به پزشک ارائه می دهد و به تشخیص بیماری کمک می کند. رادیولوژی تشخیصی دارای زیرشاخه های مختلفی است.

دلیل انجام رادیولوژی چیست؟

زیرشاخه های رادیولوژی تشخیصی

برخی از زیرشاخه های رادیولوژی تشخیصی عبارتند از:

 • MRA
 • ام آر آی
 • ماموگرافی
 • سونوگرافی
 • فلوروسکوپی
 • سی تی اسکن
 • پزشکی هسته ای
 • و…

رادیولوژی مداخله ای

همانطور که همه شما دوستان می دانید، درمان بیماری ها در صورتی کاملا خوب پیش می روند، که تشخیص دقیقی در رابطه با بیماری صورت گرفته باشد؛ اما اگر تشخیص همراه با درمان صورت بگیرد، قطعا نتایج بهتری نیز به دست خواهد آمد. رادیولوژی مداخله ای روشی که است که در آن پزشک ها از تصویربرداری پزشکی برای اقدام به درمان بیماری های غیر سرطانی افراد کمک می گیرند. مثلا یک رادیولوژیست می تواند برای پشتیبانی یک عمل جراحی از تصویربرداری پزشکی استفاده کند. پشتیبانی عمل به این صورت است که برای هدایت عمل، از روش هایی استفاده می شود که در آن ها اصولا لوله های باریکی به اسم کاتر یا سوزن مورد استفاده قرار می گیرند.

بعضی از این روش ها در اصل فقط مخصوص به روش ها و فرآیندهای تشخیصی مانند آنژیوگرافی هستند؛ اما بعضی از این روش ها مربوط به فرآیندهای درمانی مثل آنژیوپلاستی هستند. در روش رادیولوژی مداخله ای، رادیولوژیست می تواند با استفاده از مشاهده تصاویر راهنما، ابزار عمل یا معالجه را به سمت نواحی مورد نیاز حرکت دهد. این کار باعث می شود که آسیب های جسمی به حداقل میزان خود برسند و مدت زمان بستری بیمار کاهش پیدا کند همچنین زمان بهبودی نیز تسریع می شود. رادیولوژی مداخله ای در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. با ما همراه باشید.

موارد استفاده از رادیولوژی مداخله ای

در این قسمت به معرفی مواردی که در آن ها از رادیولوژی مداخله ای استفاده می شود، می پردازیم.

 • قرار دادن کاترهای وریدی
 • نمونه برداری پستان یا بیوپسی
 • کنترل کردن خونریزی با آمبولیزاسیون
 • انجام آمبولیزاسیون برای درمان سرطان ها
 • نمونه برداری از اندام هایی همانند ریه و تیروئید
 • درمان کردن مشکلات و اختلالات مربوط به کبد و کلیه
 • و…

انکولوژی رادیولوژی

در روش انکولوژی رادیولوژی، یک انکولوژیست باید از روش پرتونگاری برای درمان سرطان استفاده کند. در این روش با استفاده از پرتودرمانی با انرژی زیاد، به سلول های سرطانی آسیب وارد می کنند تا از گسترش و ادامه آن جلوگیری کنند. این کار باعث کاهش علائم نیز می شود و امکان درمان کامل بیماری با این روش نیز وجود دارد.

رادیولوژی چه کاربردی دارد ؟

بیشتر بخوانید:

تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی چیست؟

رادیولوژی فیزیک پزشکی

فیزیک دانان نیز از قوه ادراک خود در رابطه با فیزیک برای کمک به تشخیص های پزشکی استفاده می کنند. مثلا در رابطه با جنبه های فنی رادیولوژی مشاوره می دهند تا هرگونه خطری رفع شود و نتایج در ایمنی کامل به دست آیند. بعضی از آن ها هم درباره رادیولوژی تحقیق می کنند و به توسعه علم پزشکی در این رابطه کمک می کنند. یکی از دستگاه هایی که توسط فیزیک دان های پزشکی توسعه داده شده است، دستگاه MRI یا دستگاه تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی است.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی در چیست؟ در صورت تمایل می توانید مقاله مربوط به آن را مطالعه نمایید.

یکی از خدمات رادیولوژی دکتر مشفقی  رادیو گرافی CBCT  است که در صورت نیاز می توانید به این رادیولوژی تخصصی مراجعه کنید.

جمع بندی

امیدواریم که در این مقاله به پاسخ سوال رادیولوژی چیست؟ رسیده باشید. ما سعی کردیم که مفیدترین مطالب مربوط به رادیولوژی مثل انواع رادیولوژی را در این مقاله توضیح دهیم. اگر سوالی دارید که پاسخ آن را در این مقاله پیدا نکرده اید، می توانید با شماره های موجود در وب سایت ما تماس حاصل فرمایید و از کارشناسان ما مشاوره بگیرید. و یا بصورت حضوری به رادیولوژی سعادت آباد میدان کاج مراجعه کنید.

Rate this post٪ نظرات

 1. 13/12/1402 در 12:48 ق.ظ

  زهرا کامرانی

  پاسخ

  سلام و درود خیلی ممنو از مطالب مفیدتون، آیا رادیولوژی برای زنان باردار خطرناک است؟

 2. 13/12/1402 در 12:45 ق.ظ

  fatima barani

  پاسخ

  سلام و وقت بخیر هوش مصنوعی چه نقشی در آینده رادیولوژی خواهد داشت؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *