مطالب علمی

توموگرافی دندان

توموگرافی دندان

توموگرافی دندان (Dental tomography)، یک روش رادیولوژیکی است که در آن تصویر مقطعی از ناحیه مورد بررسی با استفاده از اشعه ایکس به دست می آید و یک تصویر واضح تر، دقیق تر و حجمی تر را ارائه می دهد. مهمترین تفاوت تومو گرافی دندان با اشعه ایکس کلاسیک دندان این است که توموگرافی دندان یک عکس سه بعدی از دندان  ارائه می دهد و این تصویربرداری سه بعدی شامل طول، عرض و عمق دندان است که به دندانپزشک اجازه می دهد تا اطراف همه دندان ها، استخوان فک و مسیر هوایی را ببیند. تومو گرافی دندان راهنمای برنامه ریزی برای تشخیص و درمان بیماری های مختلف دندانی است. علاوه بر این، می توان برای ارزیابی مفصل فک (مفصل گیجگاهی فکی) نیز از ان استفاده کرد.

برای اینکه اطلاعات بیشتری در رابطه با توموگرافی دندان کسب کنید، در ادامه این بخش با همراه بمانید.

آشنایی با تومو گرافی دندان

توموگرافی کامپیوتری با پرتو مخروطی (CBCT)، نوعی سی تی اسکن است که ترکیبی از اشعه ایکس چرخشی و فناوری کامپیوتری برای به دست آوردن تصاویر مقطعی از بدن، یا در مورد دندانپزشکی، از استخوان فک و دندان ها است. این مدل از تصویربردای معمولا برای مقاصد تشخیصی استفاده می ‌شود. به طور کلی، تومو گرافی دندان ها، تصویر بسیار دقیق تری از آناتومی دندان ها را نسبت به سایر اسکن ها ارائه می دهد. دندانپزشک ممکن است از این فناوری برای تولید تصاویر سه بعدی از دندان ها، بافت های نرم، مسیرهای عصبی و استخوان در یک اسکن استفاده کند. زیرا تصاویر به دست آمده با تومو گرافی دندان ها، می تواند امکان برنامه ریزی دقیق تری برای درمان را فراهم کند.شما می توانید برای رادیوگرافی cbct دندان به رادیولوژی سعادت آباد میدان کاج ؛ رادیولوژی دکتر مشفقی مراجعه کنید.

برای مطالعه:

تفاوت راديولوژي و راديوتراپي

توموگرافی دندان برای چه کسانی استفاده می شود؟

بیماران مبتلا به درد، ضایعه، تروما، شکستگی در ناحیه فک، بیماران نیازمند پیوند استخوان، نیازمند درمان ریشه، برنامه ریزی و برداشتن ایمپلنت دندان، مواردی که نیاز به عمل در ارزیابی دندان های نهفته یا جابجا شده دارند، بیماران شکاف کام، موقعیت هایی که نیاز به جراحی دارند، توموگرافی دندان برای انها تجویز می شود.

چرا توموگرافی دندان مهم و ضروری است؟

به طور کلی، توموگرافی دندان ها، با نشان دادن شکل و ابعاد دقیق استخوان فک به انجام موفقیت آمیز جراحی ایمپلنت دندان کمک می کند. اگر عفونت وجود داشته باشد، به دندانپزشک امکان می دهد مکان دقیق آن را تشخیص دهد. همچنین می تواند اطلاعات واضحی در مورد اینکه آیا دندان شکسته است یا چه کاری می توان برای کمک به بهبود آن انجام داد، ارائه می دهد. علاوه بر این، دندانپزشک می تواند با بررسی تومو گرافی دندان ها، سرطان استخوان، تومور و ضایعات غیرطبیعی که نشان دهنده کیست هستند را نیز تشخیص دهد.

بیشتر بخوانید:

تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی

مزایای تومو گرافی دندان چیست؟

نمایش سه بعدی با کیفیت از دندان ها، تصویر بهتر و دقت بالاتر را ارائه می دهد و تصویر واضحی از استخوان و بافت نرم را نشان می دهد. برخلاف اشعه ایکس سنتی دندان، هم استخوان و هم بافت نرم را می توان به راحتی با سی تی دندان، اسکن کرد.

اسکن دندان تشخیص دقیق تر و فرصت ایجاد یک برنامه درمانی دقیق را فراهم می کند؛ زیرا نمایی جامع از دهان و دندان های بیمار را نشان می دهد. در واقع، هر اسکن بخش هایی را تولید می کند که دندانپزشک می تواند کنتراست آن ها را دستکاری کند و داده های حجمی که از زوایای مختلف قابل مشاهده است را دریافت کند. به طور کلی، توموگرافی دندان یک راه حل غیر تهاجمی و بدون درد ارائه می دهد.

تومو گرافی دندان ها چه کاربردی دارد؟

این نوع از تصویربرداری از دندان ها، تصاویر دقیقی از استخوان ارائه می دهند و برای برنامه ریزی درمان و ارزیابی بیماری های فک، دندان، ساختارهای استخوانی صورت، حفره بینی و سینوس ها مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر کاربردهای تومو گرافی دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • برنامه ریزی جراحی برای دندان های نهفته
  • تشخیص اختلال مفصل گیجگاهی فکی (TMJ)
  • قرار دادن دقیق ایمپلنت های دندانی
  • ارزیابی فک، سینوس ها، کانال های عصبی و حفره بینی
  • تشخیص، اندازه گیری و درمان تومورهای فک
  • تعیین ساختار استخوان و جهت دندان
  • تعیین منشاء درد یا آسیب شناسی
  • تجزیه و تحلیل سفالومتری
  • جراحی ترمیمی

خلاصه مطلب

برای اینکه توموگرافی بسیار دقیق و با کیفیتی از دندان های خود انجام دهید لازم است به یک مرکز رادیوگرافی تخصصی و مجهز به جدیدترین و پیشرفته ترین دستگاه های تصویربرداری مراجعه کنید و توموگرافی دندان هایتان را زیر نظر پرسنل متخصص و حرفه ای در این زمینه انجام دهید. پیشنهاد ما مراجعه به مرکز رادیولوژی تخصصی دندان، فک و صورت دکتر مهکامه مشفقی است. این رادیولوژی یکی از مراکز تخصصی در این زمینه است که با پیشرفته ترین و به روزترین دستگاه های دیجیتال با پرسنل مجرب و متخصص، رادیولوژی فک و صورت را به مراجعه کنندگان ارائه می دهند.

آدرس رادیولوژی دکتر مشفقی :

سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو غربی ، جنب ایستگاه اتوبوس ، پلاک 11 ، ساختمان پزشکان سینا ، نیم طبقه اول – واحد 4

  • تلفن رادیولوژی دکتر مهکامه مشفقی:

22371485 021 –  22351125 021

Rate this postدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *