مطالب علمی

تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی

تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی در چیست؟ رادیولوژی و رادیوگرافی دو روش عکسبرداری در پزشکی هستند که اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند.رادیولوژی رشته ای از شاخه پزشکی است که در آن از تصاویر پرتودهی برای تشخیص بیماری ها و اختلالات استفاده می شود. رادیوگرافی یکی از شاخه های رادیولوژی است که در آن تنها از اشعه ایکس برای تصویربرداری استفاده می شود. به عنوان یک بیمار ممکن است اصطلاح رادیولوژی یا رادیوگرافی را زیاد شنیده باشید اما ندانید تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی در چیست. این دو به یکدیگر مرتبط می باشند اما تفاوت هایی نیز با یکدیگر دارند که باعث تمایز آنها از یکدیگر می شوند.

اگر می خواهید بدانید فرق رادیولوژی با رادیوگرافی چیست لازم است ابتدا با ویژگی ها و مشخصات هر کدام از این روش ها و کاربردهای آنها کاملا آشنا باشید تا بتوانید با مقایسه آنها با یکدیگر به تفاوت آنها پی ببرید. در ادامه ضمن معرفی رادیولوژی و رادیوگرافی به این موضوع خواهیم پرداخت که رادیولوژی و رادیوگرافی چه تفاوت هایی با همدیگر دارند.   فرق بین رادیولوژی و رادیوگرافی

رادیولوژی چیست؟

در پاسخ به سوال رادیولوژی چیست؟ باید بگوییم پرتوشناسی یا رادیولوژی ” Radiology” که گاهی به آن تصویربرداری تشخیصی نیز گفته می شود رشته ای از شاخه پزشکی است که در آن از تصاویر پرتودهی برای تشخیص بیماری ها و اختلالات استفاده می شود. این رشته شامل تکنولوژی های مختلفی از جمله رادیوگرافی، سونوگرافی، ماموگرافی و سی تی اسکن است. رادیولوژی کاربردهای زیادی دارد و ابزار تشخیصی مهمی در پزشکی محسوب می شود. از تصاویر رادیولوژی می توان برای تشخیص انواع بیماری ها مثل شکستگی استخوان، اسکن دندان ،عفونت، تومورها، تغییرات ساختاری در اعضاء و بافت های بدن استفاده کرد.

از دیگر تفاوت رادیولوژی با رادیوگرافی، استفاده از آن به عنوان راهنما برای قبل، حین و پس از عمل جراحی است. زیرا به جراحان کمک می کنند تا بهترین روش ها و بهترین بخش را برای انجام عمل انتخاب کنند. همچنین بتوانند نتایج عمل را بررسی نمایند.
با وجود مزایای فراوان رادیولوژی، “عوارض رادیولوژی” مانند سوختگی پرتوی، رادیونکزیون و مرگ بافتی، از معایب این روش تشخیصی به شمار می‌رود.

بعلاوه، تفاوت رادیولوژی با رادیوگرافی در این است که رادیولوژی ابزار تحقیقاتی مهمی در پژوهش های پزشکی به شمار می رود. می توان از آن برای بررسی علل بیماری، ارزیابی اثربخشی درمان ها و بررسی تغییرات بدن در دوره های زمانی خاصی استفاده کرد.

رادیوگرافی چیست؟

رادیوگرافی یکی از شاخه های رادیولوژی است که در آن تنها از اشعه ایکس برای تصویربرداری استفاده می شود. در این روش اشعه ایکس از پوست و عضلات عبور می کند و سپس با برخورد به یک صفحه حساس تصاویر روی آن ثبت می شوند. از رادیوگرافی میتوان برای تشخیص انواع بیماری ها مثل شکستگی، بیماری قلب و ریه، بیماری دستگاه گوارش، بیماری مجاری ادراری و … استفاده کرد.

تفاوت رادیولوژی با رادیوگرافی

تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی چیست؟

فرق رادیوگرافی و رادیولوژی از متداول ترین سوالاتی است که در رابطه با عکسبرداری از بدن پیش می آید. با توجه به اینکه انتخاب روش عکسبرداری مناسب برای تشخیص و اطلاع از بسیاری از بیماری ها تاثیر زیادی دارد لازم است تا در رابطه با تفاوت این دو بیشتر بدانید. مهمترین تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی عبارتند از:

گستردگی

رادیولوژی به عنوان شاخه ای از پزشکی شناخته می شود که بر روی تصاویر پرتودهی مثل رادیوگرافی، سونوگرافی، ماموگرافی و سی تی اسکن متمرکز است. فرق بین رادیولوژی و رادیوگرافی در این است که از رادیولوژی برای تشخیص و درمان بیماری های مختلفی استفاده می شود. در حالی که رادیوگرافی یک نوع تکنولوژی است که در رادیولوژی برای تصویربرداری مورد استفاده قرار می گیرد و تنها روی تصویربرداری با اشعه ایکس متمرکز است.

نوع تصاویر

فرق رادیولوژی با رادیوگرافی چیست؟ در رابطه با تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی می بایست گفت، در رادیولوژی علاوه بر رادیوگرافی با اشعه ایکس از تکنولوژی های دیگری مثل سونوگرافی، ماموگرافی، سی تی اسکن و MRI نیز استفاده می شود. در حالی که در رادیوگرافی چنین نیست و تنها روی تصاویر اشعه ایکس متمرکز است.

نوع اشعه

یکی دیگر از تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی در نوع اشعه بکار رفته در هر کدام می باشد. در رادیوگرافی تنها از اشعه ایکس برای تصویربرداری استفاده می شود در حالی که در سایر تکنولوژی های رادیولوژی از اشعه های دیگری مثل امواج صوتی ( سونوگرافی)، یا میدان های مغناطیسی ( MRI) استفاده می کنند.

تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی چیست

از نظر کاربرد فرق رادیولوژی با رادیوگرافی چیست؟

از دیگر تفاوت رادیولوژی با رادیوگرافی که می توان به آن اشاره کرد کاربرد متفاوت هر کدام می باشد. گرچه هر دو برای تصویربرداری پزشکی به کار می روند اما فرق بین رادیولوژی و رادیوگرافی در محدودیت تصاویر رادیوگرافی می باشد. رادیولوژی هم برای تشخیص و هم برای درمان بعضی از بیماری ها استفاده می شود. در واقع، فرق رادیوگرافی و رادیولوژی در کاربردهای بیشتر رادیولوژی در مقایسه با رادیوگرافی است. به عنوان مثال، برای درمان سرطان می توان از رادیولوژی استفاده کرد. در حالی که رادیوگرافی به تنهایی برای درمان مورد استفاده قرار نمی گیرد بلکه تنها برای تشخیص بیماری است.

تفاوت راديولوژي و راديوتراپي

تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی از نظر مهارت های مورد نیاز

فرق رادیولوژی با رادیوگرافی چیست؟ برای انجام رادیوگرافی لازم است مهارت های خاصی داشته باشید؛ مثل مهارت در تصویربرداری، تنظیمات دستگاه و همچنین توانایی تفسیر تصاویر. در حالی که در رادیولوژی به دلیل گسترده بودن روش های تصویر برداری به مهارت های بیشتری نیاز است تا بتوان تفسیر دقیق و صحیحی انجام داد.فرق رادیولوژی با رادیوگرافی چیست

فرق رادیوگرافی و رادیولوژی از نظر زمان انجام

رادیوگرافی معمولا چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد و نتایج آن خیلی سریع آماده می شود. در حالی که مدت زمان انجام رادیولوژی طولانی تر است. فرق رادیوگرافی و رادیولوژی از نظر زمانی در این است که هر چه تصاویر پیچیده تر باشد نیاز به دقت بیشتری دارد تا بتوان دقیق تر نتایج را ارائه داد.

هزینه

از نظر هزینه، فرق بین رادیولوژی و رادیوگرافی در این است که معمولا هزینه انجام رادیوگرافی کمتر از هزینه سایر روش های رادیولوژی است.

عوارض و خطرات

ممکن است رادیوگرافی با عوارض و خطراتی همراه باشد. با این حال خطرات آن در مقایسه با تکنولوژی هایی مثل سی تی اسکن و MRI کمتر است.

محدودیت ها

در رادیوگرافی بیشتر تصاویر دو بعدی می باشد. در بعضی از موارد نیز تصاویر سه بعدی است اما بعضی از روش های رادیولوژی به مراتب تصاویر پیچیده تر و دقیق تری نسبت به رادیوگرافی ارائه می دهند.

تفاوت راديولوژي و راديوگرافي

تفاوت اصلی دو رشته رادیولوژی و رادیوگرافی در چیست؟

رادیولوژیست یا رادیوگرافر؟ تفاوت اصلی دو رشته رادیولوژی و رادیوگرافی در چیست؟ همانطور که کمی قبل بدان اشاره شد، رادیوگرافی زیرمجموعه رادیولوژی است. یک متخصص رادیولوژیست می تواند به عنوان یک رادیوگرافر هم فعالیت کند. گرچه هر دو متخصص پزشکی هستند و در شغل خود از تصویربرداری پزشکی استفاده می کنند اما رادیولوژی در مقایسه با رادیوگرافی خیلی گسترده تر است و طیف وسیعی از روش های تصویربرداری را شامل می شود.

تفاوت دیگری که می توان در پاسخ به سوال تفاوت اصلی دو رشته رادیولوژی و رادیوگرافی در چیست بدان اشاره کرد میزان تحصیلات، طول دوره  و آموزش هایی است که برای هر کدام از این رشته ها لازم است.

طول دوره کارشناسی رادیولوژی چهار سال است که پس از آن نیز باید 4 سال طرح رادیولوژی ببینید و در طول این مدت باید مهارت کار با انواع روش های تصویربرداری پزشکی از جمله رادیوگرافی cbct را کسب کنید. در حالی که رشته رادیولوژی دارای دوره کاردانی و کارشناسی است و در این رشته نیازی به تفسیر نتایج یا تشخیص بیماری نخواهید داشت بلکه تنها عکس CBCT را انجام می دهید.

اگر نیاز به گرفتن عکس CBCT داشتید می توانید به رادیولوژی دندان سعادت آباد که یکی از مراکز عکس سی بی سی تی است مراجعه کنید.

برای انجام رادیولوژی فک و صورت به کجا مراجعه کنیم؟

از مهمترین خدمات رادیولوژی ما، ارائه خدمات رادیولوژی فک و صورت است. چنانچه قصد انجام رادیولوژی فک و صورت سعادت آباد یا اسکن دندان شهرک غرب را دارید می توانید با شماره های درج شده در صفحه ، تماس حاصل فرمایید. این مرکز همه روزه پذیرای مراجعین گرامی می باشد.

آدرس رادیولوژی دکتر مشفقی :

سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو غربی ، جنب ایستگاه اتوبوس ، پلاک 11 ، ساختمان پزشکان سینا ، نیم طبقه اول – واحد 4

  • تلفن رادیولوژی دکتر مهکامه مشفقی:

22371485 021 –  22351125 021 

5/5 - (1 امتیاز)دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *